Co je arbitráž a o čem nejčastěji rozhoduje rozhodčí soud?

Rozhodčí řízení je alternativní způsob řešení sporů (ADR - alternative dispute resolution). Jedná se o případ, kdy určitý spor mezi stranami nerozhoduje běžný soud, který zřizuje stát, ale rozhodčí soud. V ČR je největším rozhodčím soudem Rozhodčí soud při HKAK (např. zde https://www.soud.cz/o-rozhodcim-rizeni). Ten rozhoduje hlavně velké obchodní spory, ale např. i spory o internetové domény nebo poskytuje i možnost on-line řízení, kdy strany sporu mohou vést řízení na dálku.

Rozhodnutí rozhodčího soudu se svojí závazností pro vymáhání pohledávek téměř neliší od rozhodnutí běžného soudu, a tak je možné na základě tohoto rozhodnutí zahájit exekuci. 

K rozhodčímu soudu se většinou nedostanete bez vašeho souhlasu. Základem pro možné zahájení sporu před rozhodčím soudem je tzv. rozhodčí doložka, kterou si strany ve smlouvě výslovně ujednají, že případné spory nechají rozhodnout rozhodcem místo soudy. 

Výhodou rozhodčích soudů je jejich rychlost a také to, že jsou narozdíl od soudních řízení neveřejné. Dejte ale pozor na to, že pokud si nevyberete stálé rozhodčí soudy, ale určité jiné rozhodce, nemusí být nestranný a dokonce ani nemusí být právník. 

Mimosoudní řešení má zvláštní kategorii v případě spotřebitelských vztahů. Tam se spotřebitel ze zákona může vždy obrátit na některý úřad (nejčastěji ČOI) se svým návrhem proti podnikateli. 
Potřebujete poradit?

Vzdělávejte své okolí
Sdílejte odpověď s přáteli

Na dotaz odpovídá

Petr Leták

Petr získal své zkušenosti v advokátních kancelářích zaměřující se hlavně na obchodní právo, patenty a užitné vzoryimplementaci GDPR do českých, ale i nadnárodních společností. 

Petrovou specializací v posledních letech je však právo trestní a vše okolo práva dopravního. Jeho přehled a zkušenosti v oblasti správních řízení a řešení dopravních přestupků využívají ročně stovky klientů po celé republice. Petr také zastupuje klienty před soudy, nejčastěji v občanskoprávních a obchodních sporech.

O víkendu Petra najdete zásadně na kole, je totiž pyšným majitelem enduro bike. 

 

 

Specializace:

  • Spory a konzultace
  • Právo v oblasti nemovitostí
  • Pracovní právo
  • Korporátní & obchodní právo, M&A

Odpovědi na podobné dotazy se dozvíte na našich školeních

Další zodpovězené dotazy v kategorii Obchodní právo


Na vaše dotazy odpovídá náš tým specialistů

Stavíme mosty mezi právem
a realitou vašeho podnikání

Vaše smlouvy budou špičkové
a srozumitelné

Máme praktický přesah a myslíme
na všechny situace

Věci řešíme bez průtahů a
zbytečné omáčky okolo

Předem víte, kolik
a za co platíte

Buďte v obraze. Jednou za měsíc vám pošleme všechno, co potřebujete vědět, abyste se nedostali do maléru.

E-mail není zadán ve správném formátu (např. vasemail@email.com). X