Rozhodčí řízení je alternativní způsob řešení sporů (ADR - alternative dispute resolution). Jedná se o případ, kdy určitý spor mezi stranami nerozhoduje běžný soud, který zřizuje stát, ale rozhodčí soud. V ČR je největším rozhodčím soudem Rozhodčí soud při HKAK (např. zde https://www.soud.cz/o-rozhodcim-rizeni). Ten rozhoduje hlavně velké obchodní spory, ale např. i spory o internetové domény nebo poskytuje i možnost on-line řízení, kdy strany sporu mohou vést řízení na dálku.
Rozhodnutí rozhodčího soudu se svojí závazností pro vymáhání pohledávek téměř neliší od rozhodnutí běžného soudu, a tak je možné na základě tohoto rozhodnutí zahájit exekuci.
K rozhodčímu soudu se většinou nedostanete bez vašeho souhlasu. Základem pro možné zahájení sporu před rozhodčím soudem je tzv. rozhodčí doložka, kterou si strany ve smlouvě výslovně ujednají, že případné spory nechají rozhodnout rozhodcem místo soudy.
Výhodou rozhodčích soudů je jejich rychlost a také to, že jsou narozdíl od soudních řízení neveřejné. Dejte ale pozor na to, že pokud si nevyberete stálé rozhodčí soudy, ale určité jiné rozhodce, nemusí být nestranný a dokonce ani nemusí být právník.
Mimosoudní řešení má zvláštní kategorii v případě spotřebitelských vztahů. Tam se spotřebitel ze zákona může vždy obrátit na některý úřad (nejčastěji ČOI) se svým návrhem proti podnikateli.