Autorskoprávní směrnice – co jsou to upload filtry a kdy je začnu potřebovat?

  • Datum 25. 3. 2019

Jedni říkají: „filtry zabrání nelegálnímu šíření autorského obsahu.“ „Bude to pohroma pro veselé gify, parodie a satiru,“ tvrdí druzí. Ve směrnici o upload filtrech nic není, myslí si třetí. Co tedy vlastně článek 13 autorskoprávní směrnice říká?

Kdo musí upload filtry zavést?

Všechny online platformy, které mají jako hlavní funkci nahrávání obsahu a jeho zpřístupňování veřejnosti. Uživatelé na tyto platformy nahrávají autorská díla a platformy mají z provozu zisk. Typicky tedy filtry budou potřebovat sociální sítě, vč. třeba YouTube, file-shareové služby. Teoreticky ale budou potřeba i na jiných platformách, kam může uživatel nahrát svůj obsah nebo příspěvek.

Budou filtry opravdu nutné?

Zřejmě ano. Směrnice totiž otáčí dosavadní přístup k odpovědnosti za nahraný obsah. Online platformy dnes mají povinnost smazat autorská díla, která na ně někdo nelegálně nahrál a někdo jiný na to upozornil. Nově bude mít taková platforma za nelegální obsah odpovědnost automaticky, ledaže prokáže, že o porušení autorských práv „nevěděla“ a zároveň na porušení nemohla jakkoliv přijít, třeba právě pomocí „technicky propracovaného preventivního systému“, tedy právě zmiňovaných filtrů.

Pokud se provozovateli webu nepodaří prokázat, že udělal maximum pro to, aby na web uživatelé nenahráli nelegální obsah, bude odpovídat za porušení autorských práv taky. Jinými slovy, tyto upload filtry budou pro platformy zřejmě jedinou pojistkou pro případ, že by se na nich objevil nelegální obsah. 

Budou je muset mít všechny platformy, i když sdílejí třeba jen fotky z dovolené?

Zatím to vypadá, že ano. Jinak se vystavují riziku odpovědnosti za porušení autorských práv. Toto opatření autorskoprávní směrnice nepožaduje po nových online službách, pokud jsou na trhu méně než tři roky, roční obrat nepřekračuje 10 mil. EUR a měsíční počet návštěvníků stránek nepřekračuje 5 milionů. Kdo ale plánujete být na trhu jen tři roky? Všechny nové weby, které sdílí autorská díla, tak nejspíš budou muset být navrženy už rovnou s filtry. 

Jak přesně mají filtry fungovat?

To autorskoprávní směrnice nespecifikuje. V praxi to ale bude pravděpodobně znamenat, že musí existovat databáze děl, se kterou budou nahrávací „roboti“ schopni dílo porovnat. To je úkol pro současný stav technologií, a to nejenom z hlediska přiměřenosti nákladů, prakticky nemožný. Filtry navíc nebudou umět zkontrolovat zašifrované soubory. Cloudová uložiště tak zřejmě budou muset povolit nahrávání jen nezašifrovaného obsahu – což je v kybernetické bezpečnosti očividný krok zpět.

Co znamenají upload filtry pro uživatele sociálních sítí?

Hlavní nevinnou obětí filtrů může být dnešní běžná virální satira. Humorné gify, které obsahují krátké sekvence filmů, parodické obrázky a podobné vtípky totiž filtry nejspíš zachytí jako podezřelý obsah. Směrnice pro ně sice má výjimku, technologie ale zatím nejsou tak vyspělé, aby poznaly humor. Vzpomínáte si na desítky vtipných videí se záběry z filmu Pád Třetí Říše? Takový obsah filtry nejspíš kvůli autorským právům zarazí i na osobních profilech. A pozor si budete muset dávat i na hudbu ve spotech nebo loga na fotkách. Sdílet příspěvek na Facebook bez porušování autorských práv bude zkrátka složitější než dnes.

Už zítra se o směrnici bude hlasovat. Zajímá vás výsledek? Sledujte nás na Twitteru nebo mrkněte do našich aktualit.

Štítky

Stavíme mosty mezi právem
a realitou vašeho podnikání

Vaše smlouvy budou špičkové
a srozumitelné

Máme praktický přesah a myslíme
na všechny situace

Věci řešíme bez průtahů a
zbytečné omáčky okolo

Předem víte, kolik
a za co platíte

Buďte v obraze. Jednou za měsíc vám pošleme všechno, co potřebujete vědět, abyste se nedostali do maléru.

E-mail není zadán ve správném formátu (např. vasemail@email.com). X