Změna společenské smlouvy
Jste jednatelem společnosti a zároveň podnikáte „na IČO“? Nebo zastáváte funkci jednatele i v jiné firmě? Pak se určitě podívejte do společenské smlouvy nebo zakladatelské listiny, jestli a případně jak se v ní řeší zákaz konkurence. A pokud se o něm ve společenské smlouvě vůbec nepíše, doporučujeme úpravu zařadit na pozvánku na nejbližší valnou hromadu. Proč?
Až do začátku letošního roku totiž automaticky a ze zákona platilo, že jednatel může vykonávat konkurenční činnost, pokud s tím souhlasí všichni společníci společnosti.
Nově se ale schvalování konkurenční činnosti zpřísnilo a platí, že když není proces schvalování konkurenční činnosti upraven ve společenské smlouvě, nejde ji jednateli povolit, i kdyby byli všichni společníci pro.
Co hrozí, když tuto povinnost opomenete? Po jednateli pak může společnost společnost požadovat třeba i zisk z jeho konkurenční činnosti. Jednatel také může odpovídat společnosti za škodu vzniklou konkurenční činností.
Nezapomeňte proto upravit společenské smlouvy tak, aby v nich schvalování konkurenční činnosti bylo.
!Update 31. 5.!
Máte v zakladatelské listině či v obchodním rejstříku zapsán jako předmět podnikání “Výroba, obchod a služby, neuvedené v přílohách 1–3 živnostenského zákona"? Zbystřete.
Nejvyšší soud toto ve svém aktuálním rozhodnutí nepovažuje za dostatečné. Co s tím? Budete-li na nejbližší valné hromadě upravovat zakladatelskou listinu kvůli zákazu konkurence (nebo čemukoliv jinému), využijte toho a upřesněte v zakladatelské listině rovnou i předmět podnikání vaší společnosti.
Každopádně doporučujeme vše vyřešit co nejdříve. V extrémním případě sice může hrozit až likvidace společnosti, v praxi však bude zřejmě docházet spíš k udělování pokut.
Potřebujete-li s čímkoliv pomoci, jsme vám k ruce..
Schválení smlouvy o výkonu funkce
Jednatelé nebo statutárové v akciové společnosti musí mít smlouvu o výkonu funkce, aby si mohli vyplácet odměnu. To není nic nového. Doporučujeme si ale ověřit, jestli ji v minulosti schválila valná hromada a pokud ne, tak to rychle napravit na té červnové.
Podle zmíněné novely zákona o obchodních korporacích totiž musí být tato smlouva schválená nejvyšším orgánem společnosti (valnou hromadou), jinak nenabude účinnosti. Jinými slovy – bez smlouvy schválené valnou hromadou nemáte nárok na odměnu za výkon své funkce. Firma by po vás mohla chtít vyplacenou odměnu vrátit nebo byste si mohli zkomplikovat případný vstup investora či prodej společnosti.
Tato povinnosti se vztahuje i na společnosti s jediným společníkem, který zároveň vykonává i funkci jednatele. Namísto na valné hromadě se ale smlouva o výkonu funkce schvaluje rozhodnutím jediného společníka v působnosti valné hromady. I když se může zdát, že jde jen o formální rozhodnutí, v případě prodeje společnosti bude schválení smluv o výkonu funkce jednatele jedním z bodů, který bude kupujícího zajímat.
Co se starými smlouvami?
Dříve se smlouvy o výkonu funkce na valných hromadách neschvalovaly, protože k tomu nebyl důvod. Nově je to ale nezbytná podmínka. Pokud jste to tedy do dnešního dne zanedbávali, přidejte na pozvánku na nejbližší valnou hromadu i schválení smlouvy o výkonu funkce jednatele.
Nezapomeňte také, že smlouva o výkonu funkce jednatele musí odpovídat společenské smlouvě, v případě rozporu má přednost společenská smlouva.
Rádi vám s kontrolou společenské smlouvy nebo správným nastavením smlouvy o výkonu funkce pomůžeme, stačí říct.