Dorazila nám výzva k zaplacení poplatku za neoprávněné použití fotek. Co teď?

  • Datum 3. 11. 2021

Vesele roky stahujete fotky z fotobank nebo internetu a najednou to přijde. 

E-mail od zahraniční společnosti, která tvrdí, že zastupuje fotografy a že jste na webu nebo sociálních sítích neoprávněně použili cizí fotografie. A to samozřejmě bez licence.

Tyto společnosti obvykle vyzývají k prokázání platné licence k obrázku nebo fotografii a zároveň k úhradě náhrady škody či případně dalších poplatků za porušování práv duševního vlastnictví. 

Jak si s takovou výzvou poradit? 

Na začátek je třeba zmínit, že postup v tomto článku není univerzální a nelze se na něj tak spoléhat ve všech případech, kdy vám podobná výzva o porušování práv duševního vlastnictví dorazí. Buďte proto hlavně obezřetní a všechny takové výzvy si podrobně přečtěte. 

  • Ověřte, kdo výzvu zasílá a zda fotografa vážně zastupuje.

V případě, že vám podobná výzva dorazí, zachovejte chladnou hlavu a zkontrolujte, jestli je druhá strana vůbec oprávněná tato práva a poplatky vymáhat. V každém případě by společně s výzvou měla přijít i plná moc k zastupování. Bez takové plné moci si totiž nemůžete být jistí, že původního autora obrázku či fotografie druhá strana skutečně zastupuje. 

Často se totiž může stát, že narazíte na podvodníky, kteří rozesílají výhružné dopisy plné paragrafů a vymáhají z vyděšených podnikatelů neznalých autorských práv smyšlené poplatky. 

 

  • Pokud máte černé svědomí, fotky ihned smažte.

Pokud výzva plnou moc obsahuje a vy zároveň tak trochu tušíte, že k porušování práv z vaší strany skutečně dochází, obrázek či fotografii co možná nejrychleji odstraňte. Průšvih to už nezachrání, ale může to zmírnit následky.

 

  • Mějte na to papír.

Pokud máte máslo na hlavě, napište druhé straně, že určitě neuhradíte žádné poplatky jen tak na cizí účet bez toho, abyste uzavřeli dohodu o narovnání nebo jinou podobnou dohodu. S tou vám pak určitě můžeme poradit. Taková dohoda vám bude sloužit jako důkaz pro případ, že by se původní autor nebo protistrana rozhodli tyto poplatky vymáhat znovu. 

 

  • Svědomí máte čisté? Odpovězte.

Pokud si myslíte, že jste nic neprovedli a fotky jste získali s platnou licencí, určitě nenechávejte výzvu jen tak bez odpovědi. Na začátek určitě postačí vyjádření, že si porušování nejste vědomi a tím pádem ani nebudete hradit příslušné poplatky. Případně můžete doložit i nákup od fotobanky. 

Ale pozor, dlouhodobě fotobanky doporučujeme používat velmi obezřetně. Jejich licenční nebo obchodní podmínky často vylučují jakoukoli jejich odpovědnost za to, že se v jejich databázi objeví dílo bez souhlasu autora. V takovém případě budete mít smůlu a i tak autorovi budete muset újmu kompenzovat.

Dorazila vám výzva a máte z ní vrásky na čele? Dejte nám vědět, rádi to za vás vyřídíme.

Autor článku

Tomáš nejraději píše o IT právu a technologiích, ale rád zabrousí i do obecných témat pro podnikatele.

Specializace:

  • Autorská práva a duševní vlastnictví
  • IT právo & technologie
  • Marketingové právo

Potřebujete tomuto tématu rozumět víc? Přijďte na školení

Stavíme mosty mezi právem
a realitou vašeho podnikání

Vaše smlouvy budou špičkové
a srozumitelné

Máme praktický přesah a myslíme
na všechny situace

Věci řešíme bez průtahů a
zbytečné omáčky okolo

Předem víte, kolik
a za co platíte

Buďte v obraze. Jednou za měsíc vám pošleme všechno, co potřebujete vědět, abyste se nedostali do maléru.

E-mail není zadán ve správném formátu (např. vasemail@email.com). X