1. Delší zkušební doba
Dnes si můžete se zaměstnancem na běžné pracovní pozici sjednat zkušební dobu v maximální délce 3 měsíce. U vedoucích pozic pak maximálně na 6 měsíců. I kdyby s tím druhá strana souhlasila, nejde jednou sjednanou zkušební dobu prodlužovat.
Novela maximální délku zkušební doby prolamuje a prodlužuje na 4 měsíce u běžných pozic a 8 měsíců u vedoucích pozic. Pokud si nejdříve ve smlouvě sjednáte zkušební dobu kratší, než je toto zákonné maximum, můžete ji ještě prodloužit až do maximální dovolené délky. Takové prodloužení je ale možné jen písemnou dohodou, druhá strana s tím tak musí souhlasit a nemůžete tak učinit jednostranným rozhodnutím. Pořád také platí, že zkušební doba nesmí přesáhnout polovinu délky pracovního poměru na dobu určitou.
2. Opakování pracovních poměrů na dobu určitou
U pracovních poměrů dnes platí pravidlo třikrát a dost bez ohledu na délku. Pracovní poměr na dobu určitou může být sjednán maximálně na tři roky a maximálně dvakrát opakován. Dohromady tedy třikrát (a pak dost) a celkově maximálně na devět let.
Novela z toho nastavení umožní výjimku. A to pro případy, kdy má být zaměstnanec náhradou za jiného zaměstnance, který je na mateřské, otcovské nebo rodičovské dovolené. V takovém případě se pravidlo třikrát a dost neuplatní. Odpadá omezení maximálního množství opakování pracovních poměrů na dobu určitou, zůstává ale maximální délka. Celkově, nesmí na sebe navazující pracovní poměry přesáhnout délku 9 let.
3. Zcela nový běh výpovědní doby
Pokud dáte před prvním červnem, tedy například v květnu, zaměstnanci výpověď, začne mu výpovědní doba běžet až od prvního dne následujícího kalendářního měsíce. Dáte-li mu ji ale až po účinnosti novely, začne výpovědní doba běžet hned. Odpadá tedy nervozita zaměstnavatelů v případech, kdy se jim nedaří doručit výpověď do konce měsíce, z významného prodloužení běhu výpovědní o celý měsíc.
4. Délka výpovědní doby
S novelou se mění i délka výpovědní doby. Nově bude platit, že pro důvody spojené s porušováním povinností zaměstnanců anebo s pozbytím předpokladů pro výkon práce (včetně tzv. neuspokojivých pracovních výsledků) je nejkratší dovolená výpovědní pouze 1 měsíc, nikoli 2, jak je tomu dnes u všech výpovědních důvodů. U ostatních výpovědních důvodů se délka výpovědní doby nemění. V případě zmíněných výpovědních důvodů ani nebude nově nutné, aby byla délka výpovědní doby stejná pro zaměstnance a zaměstnavatele.
5. Konec mlčenlivosti o odměně
Byť byla otázka, jestli může zaměstnavatel zaměstnance zavazovat povinností mlčenlivosti ohledně jeho odměny, v poslední době různými výklady zodpovězena, neprojevilo se to přímo v zákoníku práce. Až do flexinovely. Ta přinese nové ustanovení, které jasně stanoví, že zaměstnavatel nesmí omezovat zaměstnance v nakládání s informacemi o výši a struktuře jeho mzdy, platu nebo odměny z dohody. Nově bude také zakotvena sankce, kterou může být zaměstnavatel, který tuto povinnost poruší, potrestán. Pokud tak máte povinnost mlčet o odměně zakotvenou ve svých pracovních smlouvách, zbystřete a smlouvy zrevidujte.
6. Práce při mateřské/rodičovské
Pokud chce rodič v době, kdy naplno pečuje o dítě, částečně pokračovat ve své dřívější pozici, nemá to jednoduché. Nelze totiž mít více pracovních vztahů u jednoho zaměstnavatele se stejným druhem práce. Novela toto nešťastné nastavení prolamuje a umožňuje uzavřít další pracovněprávní vztah v podobě DPP nebo DPČ se stejným druhem práce u stejného zaměstnavatele. Je tedy možné ve zkráceném rozsahu pokračovat i na původní pozici, a to až do výše půl úvazku (DPČ).
7. Návrat z rodičovské na stejnou pozici
Zaměstnavatel bude nově povinen zařadit zaměstnankyni nebo zaměstnance, kteří se vracejí do práce po rodičovské dovolené, na původní pracovní pozici, a to až do dosažení dvou let věku dítěte. Tento princip, který dosud platil pouze pro zaměstnankyně vracející se po mateřské dovolené (trvající 28 týdnů), se nově vztahuje i na rodičovskou dovolenou, a to až do zmíněných dvou let věku dítěte.
8. Práce pro mladistvé
Novela umožní o hlavních prázdninách práci i dětem starším 14 let, kteří ještě neukončili školní docházku. Právě ukončení školní docházky je dnes klíčové pro to, aby se mohl mladiství k práci zavázat. Zákoník práce bude nicméně i nadále klást důraz na ochranu mladistvých – budou jim umožněny pouze lehké práce, v kratší pracovní době, pracovat budou moci jen v denních hodinách atd.
9. Změna u výpovědí pro zdravotní nezpůsobilost
V současnosti máme dva výpovědní důvody, které pokrývají dlouhodobou zdravotní nezpůsobilost zaměstnanců vykonávat práci. Jeden z těchto důvodů se vztahuje na případy, kdy je nezpůsobilost způsobena příčinou vyplývající přímo z vykonávané práce, druhý pak pokrývá všechny ostatní příčiny. Tento dvojí systém však vedl k problémům při správném používání výpovědních důvodů Odhalení příčiny lékařem bylo totiž často komplikované.
Pokud je nezpůsobilost způsobena pracovním úrazem nebo nemocí z povolání, bude zaměstnanci náležet finanční náhrada. Tato náhrada nově nebude mít podobu odstupného, které by zaměstnavatel musel hradit (což mohlo být pro něj likvidační), ale bude vyplácena formou dávky pojištění.
10. Novinky ve vyplácení mezd
Novela lehce rozvolní možnost zaměstnavatele se se zaměstnancem dohodnout na tom, že mu bude poskytovat mzdu nebo plat poskytovat v cizí měně. I po novele jsou však související pravidla dost omezující. Mzdový výměr, která musí být dnes předán v den nástupu do práce, bude od června možné předat před začátkem výkonu práce. Novela ze zákoníku práce také odstraní zastaralou úpravu počítající s tím, že je mzda předávaná v hotovosti (a chtěly-li to strany jinak, musely si to ujednat). Jako primární způsob bude nově zakotvena bezhotovostní platba.
11. Lékařské prohlídky
Novela uvolňuje povinnost podstoupení vstupních lékařských prohlídek všemi zaměstnanci pracujícími na hlavní pracovní poměr. Nově se bude předpokládat, že zaměstnanci v profesích 1. kategorie jsou zdravotně způsobilí, pokud se neprokáže opak. Zaměstnance tak na prohlídku budete moci poslat, nebude to už ale Vaše povinnost.