Jak získat investory, zvládnout pitch deck a nezaprodat vedení firmy za první investici – 6. díl Korporadny

  • Datum 24. 4. 2023

I sebelepší nápad potřebuje finanční prostředky, aby nebyl odsouzen do propadliště neuskutečněných vizí. Poradíme vám, jak získat správného investora, který pomůže vaší organizaci vyrůst.

Získejte investice pro váš podnik

Posvítíme si na první investiční kola. Společně zvládneme přípravu pitch decku i výběr investora.

Připravte si pitch deck

Máte nápad, myšlenku, vizi? Výborně! Jděte za investory a přesvědčte je. U prvních investičních kol není zásadní hotový produkt. Nejdůležitější je nadchnout vaši myšlenkou a hlavně vaší osobností.

V rámci tzv. pitch decku představte svůj příběh a vizi. Prezentaci zaměřte na svůj produkt a jeho uplatnění na trhu. Identifikujte příležitosti a objasněte vaše řešení. 

Není investor jako investor

Investora vybírejte pečlivě. Nenechte se zaslepit pouze vidinou peněz. Vezměte v potaz i přidanou hodnotu nového partnera a jeho know-how. Tzv. angel investoři, kteří se zaměřují na úvodní investiční kola, bývají úspěšní mentoři a jejich byznysové zkušenosti mohou mít hodnotu zlata. 

Doporučujeme fondy, které sdružují investory

V Česku najdete fondy, které sdružují menší investory, kteří se zaměřují právě na pre-seedová kola. Vedle financí se vám dostane i rozsáhlého mentoringového programu. Mrkněte třeba na zajímavý projekt czechfounders.

Jak vyjednávat s investorem

Z počátku je dobré vyjasnit si vzájemné představy a sepsat základní parametry transakce do tzv. term-sheetu. Nejedná se o právně závazný dokument. Název je výmluvný. Jde o list podmínek, který vám zjednoduší dotažení celé transakce.

Uzavřete smlouvu s vaším společníkem

S novým společníkem si jasně domluvte pravidla společného působení. Zajímá vás, jak správně podmínky nastavit? Vraťte se k druhému dílu Korporadny, kde právě o dohodách společníků detailněji mluvíme.

Konvertibilní úvěr – co to je a proč se vyplatí?

Pokud vás tlačí čas, zkuste se s investorem domluvit na tzv. konvertibilním úvěru. Ve zkratce – investor vám poskytne investici, která se přemění – ⁠konvertuje do podílu zpravidla až v dalších investičních kolech nebo za jiných podmínek. A proč konvertibilní úvěr? Jedním slovem – rychlost. Jedná se o efektivní způsob, jak např. překlenout delší období mezi dvěma investičními koly. 

Videoseriál Korporadna vás provede nástrahami podnikání

Od založení společnosti přes daňové tipy či zaměstnanecké motivační plány po tvorbu holdingové struktury. V Korporadně vám ZDARMA předáváme know-how – srozumitelně a během chvilky. Už nemusíte hledat odpovědi v diskuzích a spoléhat se na neověřené zdroje.

Všechny díly budou vždy u nás na blogu, našem YouTube kanále nebo si je můžete pustit do uší na Spotify.

Hledáte způsoby, jak motivovat zaměstnance? 

Vraťte se k pátému dílu Korporadny. Dozvíte se 6 základních otázek, které byste si měli položit při tvorbě každého motivačního plánu pro zaměstnance, neboli ESOP. 

Zvažujete holdingovou strukturu, ale nevíte, jak na ni?

Podívejte se na sedmý díl Korporadny. Poradíme vám, jak holding založit a těžit z jeho výhod. S holdingovou strukturou se vyhnete dani z příjmu, minimalizujete rizika špatných investic a zjednodušíte si tvorbu motivačních plánů.

Propojme se na sítích

Sledujte náš LinkedIn, Facebook či Instagramu a neutečou vám žádné praktické informace ze světa paragrafů. 

Štítky

Potřebujete tomuto tématu rozumět víc? Přijďte na školení

Stavíme mosty mezi právem
a realitou vašeho podnikání

Vaše smlouvy budou špičkové
a srozumitelné

Máme praktický přesah a myslíme
na všechny situace

Věci řešíme bez průtahů a
zbytečné omáčky okolo

Předem víte, kolik
a za co platíte

Buďte v obraze. Jednou za měsíc vám pošleme všechno, co potřebujete vědět, abyste se nedostali do maléru.

E-mail není zadán ve správném formátu (např. vasemail@email.com). X