Jak založit holdingovou společnost a vytěžit z výhod restrukturalizace maximum – 7. díl Korporadny

  • Datum 2. 5. 2023

Máte všechny podnikatelské aktivity pod střechou jediné společnosti? Nejenže riskujete ztráty, ale navíc můžete i přeplatit na daních. Holdingová struktura s sebou přináší širokou paletu výhod. Prozradíme vám, jak z nich začít profitovat.

Benefitujte z holdingové struktury

Poradíme vám, jak vytvořit holdingovou strukturu od nuly. Zjistíte, zda je pro vás výhodné ji budovat, představíme vám výhody holdingu a dozvíte se tipy, jak ošetřit daňové otázky i možná rizika restrukturalizace.

Co je holdingová společnost

Z definice vychází, že holdingová neboli mateřská společnost je obchodní společnost, která stojí na špici holdingu a ovládá dceřiné společnosti

Prakticky řečeno: máte jednu mateřskou společnost, která vlastní například dvě dceřiné společnosti, a kromě tohoto nevykonává žádnou jinou činnost.

K čemu slouží mateřská společnost

Mateřská neboli holdingová společnost se nepodílí na rizikových aktivitách. Pokud možno jejím hlavním a jediným úkonem je držet podíly v dceřiných společnostech, spravovat tyto podíly a zajišťovat dceřinkám podporu: finanční, personální, atd.

Vyplatí se holdingová struktura i vám?

Holdingové modely nejčastěji využijete u investičních fondů či developerských projektů, ale hodí se pro každé trochu pestřejší podnikání. 

Stejně jako dobrý investor nevloží všechny peníze do jediného aktiva, ani vy byste neměli zaštiťovat všechny aktivity pod jednou střechou. Všem podnikatelům proto doporučujeme riziko rozložit – diverzifikovat. 

Diverzifikujte!

V podnikání se může stát ledaco. Mohou zdražit materiály, vzniknout nepředvídatelné škody nebo sami vstoupíte do společnosti, která bude ztrátová. Pokud se tak stane pouze u jedné dcery, ostatní členové holdingu to ani nezaznamenají. 

Jestliže byste měli všechny podnikatelské aktivity pod jednou střechou a některý projekt by selhal, může to ohrozit i váš ostatní byznys.

Výhody holdingové struktury

  • Zmíněné snížení rizik díky diverzifikaci.
  • Snazší vstup investora, který může vstoupit buď do dceřiné společnosti nebo celého holdingu.
  • Jednodušší odprodej. Nemusíte horko těžko řešit prodej části společnosti, jednoduše prodáte celou dceřinou společnost. 
  • Snadná příprava motivačních a opčních plánů pro klíčové zaměstnance. 
  • Zisk z jednotlivých dceřiných společností, který bude za určitých podmínek od daně z příjmu osvobozen.
  • A nespočet dalších.

Jak vytvořit holdingovou strukturu

Restrukturalizací. Jedná se o proces, při kterém společnost převedete pod mateřskou holdingovou společnost a následně jednotlivé části této společnosti odštěpíte do jednotlivých dceřiných společností. 

Videoseriál Korporadna vás provede nástrahami podnikání

Od založení společnosti přes daňové tipy či zaměstnanecké motivační plány po tvorbu holdingové struktury. V Korporadně vám ZDARMA předáváme know-how – srozumitelně a během chvilky. Už nemusíte hledat odpovědi v diskuzích a spoléhat se na neověřené zdroje.

Všechny díly budou vždy u nás na blogu, našem YouTube kanále nebo si je můžete pustit do uší na Spotify.

Na holdingovou strukturu zatím nemyslíte, jelikož teprve hledáte investory?

Vraťte se k šestému dílu Korporadny. Naučíme vás připravit tzv. pitch deck pro investory. Představíme vám způsoby, jak získat investice pro podnik. A dozvíte se, jak odejít od vyjednávání jako vítěz.

Prodáváte firmu a nechcete vyhodit léta úsilí vniveč? 

V 8. díle Korporadny vás provedeme celým procesem. Dozvíte se nejčastější chyby, kterým se vyhnout i tipy k jednodušší a výhodnější transakci. Prodejte firmu za co nejlepších podmínek tomu nejvhodnějšímu nástupci.

Propojme se na sítích

Sledujte náš LinkedIn, Facebook či Instagramu a neutečou vám žádné praktické informace ze světa paragrafů. 

Štítky

Potřebujete tomuto tématu rozumět víc? Přijďte na školení

Stavíme mosty mezi právem
a realitou vašeho podnikání

Vaše smlouvy budou špičkové
a srozumitelné

Máme praktický přesah a myslíme
na všechny situace

Věci řešíme bez průtahů a
zbytečné omáčky okolo

Předem víte, kolik
a za co platíte

Buďte v obraze. Jednou za měsíc vám pošleme všechno, co potřebujete vědět, abyste se nedostali do maléru.

E-mail není zadán ve správném formátu (např. vasemail@email.com). X