Kupní a rezervační smlouva

Rezervační smlouva je typický dokument, který se uzavírá u převodu nemovitostí nebo i u nájemních smluv. Rezervační smlouva se typicky uzavírá s developery nebo realitními kancelářemi. Smlouva spočívá v tom, že nemovitost nebude po určitý čas nabízena dalším zájemcům a smluvní strany budou mít čas uzavřít kupní nebo nájemní smlouvu. Výhodou této smlouvy je větší jistota, že nemovitost získáte, nevýhodou však bývá, že zpravidla bývají nastaveny tak, že pokud si koupi nemovitosti rozmyslíte bez vážného důvodu, o složenou kauci přijdete.

Kupní smlouva je nejběžnější typ smlouvy, který každý z vás uzavírá minimálně nekolikrát denně, často aniž by si to možná uvědomoval. Pokud je za peníze převáděno vlastnictví k nějaké věci (i když jsou to žvýkačky v trafice), je uzavřena kupní smlouva. Jen některé smlouvy vyžadují navíc písemnou formu nebo úředně ověřené podpisy, takže pozor na to, co si s někým domlouváte i ústně. I když je vzorů plný internet, pokud jde o větší prodeje, nechte si podmínky kupní smlouvy u nás nastavit. Proč je lepší na kupní smlouvě nešetřit, jsme pro vás sepsali v článku Co si pohlídat v kupní smlouvě na nemovitost.

Se smlouvami v oblasti nemovitostí vám rádi pomůžeme.Potřebujete poradit?

Vzdělávejte své okolí
Sdílejte odpověď s přáteli

Na dotaz odpovídá

Jakub Klein

Jakubovou parketou je hlavně IT právo, obchodní právo, ochrana průmyslového vlastnictví a právo v oblasti nemovitostí. I on má svou právní expertízu podepřenou praktickými zkušenostmi v daných oborech a neuslyšíte tak od něj citace paragrafů, ale srozumitelné příklady z reálného světa businessu. Jakubovy přednášky navíc nejsou nabité jen znalostmi a praktickými ukázkami, ale také jeho nakažlivým smyslem pro humor.

Specializace:

  • Korporátní & obchodní právo, M&A
  • Právo v oblasti nemovitostí
  • Pracovní právo
  • Smlouvy a dokumenty

Další zodpovězené dotazy v kategorii Nemovitosti


Na vaše dotazy odpovídá náš tým specialistů

Stavíme mosty mezi právem
a realitou vašeho podnikání

Vaše smlouvy budou špičkové
a srozumitelné

Máme praktický přesah a myslíme
na všechny situace

Věci řešíme bez průtahů a
zbytečné omáčky okolo

Předem víte, kolik
a za co platíte

Buďte v obraze. Jednou za měsíc vám pošleme všechno, co potřebujete vědět, abyste se nedostali do maléru.

E-mail není zadán ve správném formátu (např. vasemail@email.com). X