Marketingové kampaně na hraně zákona? Marketéři si nejsou jistí, kudy hranice probíhá.

  • Datum 10. 11. 2016
marketingove kampane na hrane
3 minuty čtení

Marketéři se ve své praxi denně ocitají v situacích, kdy by měli znát zákonem dané limity své práce. Autorská práva, nekalá soutěž, či ochrana osobních údajů se ale zdají být neprobádaným teritoriem pro mnohé z nich.

Sestavili jsme krátký test, na kterém si mohli vyzkoušet, jak na tom se znalostmi právních úskalí své profese jsou. Během jednoho měsíce si test udělalo 1 280 lidí. Téměř čtvrtina z nich uvedla, že pracuje jako in-house marketér, obdobné procento marketing aktuálně studuje. Přes 18 % testujících pracuje jako marketér na volné noze, o jedno procento méně jako marketér v některé z agentur.  Výsledky zbylých 15 % osob, které si test většinou ze zvědavosti dělaly, ale v marketingu se nepohybují, jsme vyřadili.

Test obsahoval 10 krátkých otázek s výběrem z odpovědí. A výsledek? Průměrně marketéři zodpověděli správně 4 otázky. Za povšimnutí stojí fakt, že výsledky „ostřílených“ marketérů, kteří mají více než sedmiletou praxi a studentů či nováčků v oblasti marketingu se nijak výrazněji nelišily.

Kamenem úrazu paradoxně bylo u mnoha otázek to, že se marketéři ve svých odpovědí drželi spíše při zdi a volili „přísnější“ odpověď než jaká je realita. Většina marketérů se například domnívá, že Rada pro reklamu může udělovat pokuty (ta ve skutečnosti však pouze dává doporučení a posudky), že v PPC reklamách nelze za žádných okolností používat klíčové slovo, které je registrováno jako ochranná známka (to mohou např. e-shopy, jedná-li se o zboží, které prodávají) nebo že v reklamní kampani nelze použít printscreen z Google Maps (dle licenčních podmínek lze volně použít v online prostředí).

Co naopak marketéry ve většině případů nepříjemně překvapilo bylo zjištění, že nemají automaticky nárok na zdrojové soubory a jejich změny, pokud si u grafika zadají zpracování zakázky, např. infografiky, nebo že rozdávat reklamní letáky na Václavském náměstí je nezákonné.

Projděte si jednotlivé otázky a odpovědi marketérů. Správná odpověď je vždy vyznačena modře.


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor článku

Petra se na našem blogu i pro nejrůznější média nejčastěji rozepisuje o pastech marketingového práva a praktických dopadech GDPR. Petry články jdou vždycky na dřeň problému a odnesete si z nich spoustu praktických rad a tipů.

Stavíme mosty mezi právem
a realitou vašeho podnikání

Vaše smlouvy budou špičkové
a srozumitelné

Máme praktický přesah a myslíme
na všechny situace

Věci řešíme bez průtahů a
zbytečné omáčky okolo

Předem víte, kolik
a za co platíte

Buďte v obraze. Jednou za měsíc vám pošleme všechno, co potřebujete vědět, abyste se nedostali do maléru.

E-mail není zadán ve správném formátu (např. vasemail@email.com). X