Neblokuj mi doménu aneb jak se zbavit doménových vykutálenců snadno a rychle

  • Datum 11. 10. 2016
jak se zbavit doménových vykutálenců snadno a rychle
6 minut čtení

Je to pořád dokola: „Dobrý den, jakým způsobem řešíte domény? Chtěl bych si registrovat doménu s názvem mé firmy, ale už je registrovaná někým jiným, nepoužívá ji a přeprodá mi ji za směšně vysokou částku.“ „Dobrý den, vzdejte to a registrujte si obměnu vašeho názvu, soudní spory jsou dnes na pět let a za právníka se nedoplatíte“.

Konverzaci v tomto duchu vídám na sociálních sítích stále častěji. A stále častěji mám chuť lidi burcovat do boje. Nechápejte mě špatně, jsem svou povahou pacifista a v českých vodách zřejmě nenajdete právníka, který by vám doporučoval smír s protistranou častěji než já – protože soudní spory JSOU dnes na pět let a za právníka… se většinou opravdu nedoplatíte.

Ale domény? Prosím. Nedejte se.

V první řadě doporučuji jít na to od lesa. Sdružení CZ. NIC, které je správcem.cz domén, si ve svých Pravidlech registrace myje ruce a říká, že spory mezi vámi a třetí stranou si máte řešit po svém a CZ. NIC pak dát vědět, jak jste dopadli – podle Pravidel CZ. NIC žádnou odpovědnost za zasahování do vašich práv nenese. ALE! Sdružení může DLE SVÉHO UVÁŽENÍ zrušit jakoukoliv registraci domény, pokud její držitel nedal do své registrační žádosti pravdivé a přesné údaje, nějaký ten detail chybí, nebo na výzvu CZ. NIC do 15 dnů nedodá dodatečně kontaktní, identifikační a další administrativně tolik oblíbené údaje. Co tím chci říci? Proč nezkusit vysvětlit nějakému naslouchavému člověku ve sdružení, že někdo, koho si vede v registru, tropí neplechu a nezkontrolovat mu jeho údaje? Zrušení registrace toho padoucha je pak nasnadě…

Nepomohlo? Na soudy je vždycky času dost a proto doporučuji – pokud opravdu všechny možnosti rozumné dohody selžou – obrátit se na Rozhodčí soud (při Hospodářské a Agrární komoře ČR). Ten byl totiž z vyšších míst pověřen rozhodováním sporů o domény.cz a rozhodne vám i spory o domény generické (.com,.net,.org a jiné…). Mrkněte se na stránky https://domeny.soud.cz/, najdete tam ne až tak složitá pravidla sporu, informace o tom, co a jak se bude dít, kteří experti spory rozhodují a také přehled poplatků.

Nebudu Vám lhát. Poplatek si zaplatíte jako navrhovatelé vy a už vám ho nikdy nikdo nevrátí (pokud nebude u protistrany silně vyvinut smysl pro spravedlnost nebo se nerozhodnete jít si náklady vymoct pěkně na soud). Poplatek se pohybuje od 34 tisíc korun a stoupá v závislosti na počtu domén, které si přejete uchvátit do své moci (u domén generických a domén ostatních států je to od 1300 EUR). Spor ale zvládnete vést online z pohodlí domova, je rychlý, nemusíte protistranu nikde nahánět a pokud se přete o doménu.cz, nemusíte ani ovládat žádný cizí jazyk. Pokud vám posuzující expert dá zapravdu, doménu vám CZ. NIC uvolní k přednostní registraci.

A kdy že se můžete domény domáhat?

Jsou to například typické konkurenční boje – blokování domény s vaším jménem (názvem, ochrannou známkou, označením…), používání domény s vaším jménem pro přesměrování na stránky konkurenta, použití takové domény pro účely poškození vaší pověsti, registrace domén pro účely jejich dalšího „přeprodeje“ za nasazené ceny.

Pokud se pro boj rozhodnete, nezapomeňte se vyzbrojit – průběžně printscreenujte tak, aby byl vidět obsah webové stránky i s datem a časem, archivujte komunikaci s protistranou, zjistěte si, v jaké oblasti konkurent podniká, svolejte své spiklence na sociálních sítích – zjistěte, komu ještě protistrana nabízí „své“ volné domény „k prodeji“. A hlavně se nedejte. Protože s vaší rezignací doménoví princové tak trochu vlastně počítají.


Zajímá vás právo v marketingu podrobněji? Navštivte náš odborný seminář.


Dokumenty, které se vám můžou hodit:

Pravidla registrace včetně pravidel pro řešení sporů

Sazebník poplatků za spor u expertů RS HAKČR

Řád pro spor

Sazebník poplatků za spor u expertů RS HAKČR za generické domény

Řád pro spor o generické domény

Štítky

Stavíme mosty mezi právem
a realitou vašeho podnikání

Vaše smlouvy budou špičkové
a srozumitelné

Máme praktický přesah a myslíme
na všechny situace

Věci řešíme bez průtahů a
zbytečné omáčky okolo

Předem víte, kolik
a za co platíte

Buďte v obraze. Jednou za měsíc vám pošleme všechno, co potřebujete vědět, abyste se nedostali do maléru.

E-mail není zadán ve správném formátu (např. vasemail@email.com). X