Nejčastější právní přešlapy začínajících podnikatelů

  • Datum 18. 9. 2016

Při startu podnikání stavíte většinou na svých odborných znalostech v daném oboru. Ostatní stránky byznysu, kterým ne nutně sami rozumíte, buď úplně přenecháte profíkům, nebo se s nimi alespoň poradíte. Zcela běžně proto začínající podnikatelé hledají externí pomoc v oblasti účetnictví či marketingu. Co ale velmi často podceňují je právní stránka podnikání v samém začátku. Najmout si právníka není levná záležitost a těch pár formulářů přece dokážete vyplnit sami. Někdy se vám ale může snaha šetřit na špatném místě vymstít. V čem začínající podnikatelé chybují nejčastěji?

1 Volba formy podnikání

Při volbě právní formy často začínající podnikatelé řeší primárně jednoduchost založeníco nejnižší daně. Rozhodnutí, zda se do byznysu pustíte jako živnostník, společnost s ručením omezeným či zda např. koupíte již existující společnost, není radno podceňovat. 

Zohlednit byste měli hned několik faktorů a hledat kompromis mezi minimalizací majetkových rizik podnikatele coby fyzické osoby, hledáním daňově efektivního modelu a vstupními náklady. Při tomto rozhodování je vhodné zvážit podstupované riziko a jeho případné dopady, je vhodné všechny zamýšlené varianty konzultovat s účetním či daňovým poradcem a je vhodné velikost zamýšlené investice přizpůsobit očekáváním o směřování budoucího podnikání.

Obzvlášť obezřetní byste měli být, pokud plánujete nákup již existující společnosti. U firem, které už v minulosti vykazovaly činnost, je velmi náročné především eliminovat riziko, že se společností přeberete také její závazky a bez důkladného právního auditu se v tomto případě neobejdete. Nákup tzv. ready-made společnosti se může zdát jako rychlou a levnou alternativou, ale ani zde rizika při nákupu neomezíte na nulu. Pokud tedy nemáte pádný důvod kupovat již existující společnost, doporučuji založit firmu od nuly

2 Smluvní dokumenty

Smlouva není nutně jen dokument s nadpisem „smlouva“. I vystavení objednávky a její potvrzení je uzavřením smlouvy. I ústní smlouva je smlouva. A co smlouva neuvádí, řídí se právními předpisy. Nejen začínající podnikatelé se často dostávají do potíží, když si toto neuvědomují. 

Scénář je u spousty podnikatelů stejný. Obchoduje přece s Pepou, se kterým se zná, papíry nejsou potřeba. Smlouvy navíc stojí peníze, to se nyní nehodí, pořídí se, až „peníze budou“. A pokud je něco opravdu potřeba, „stáhne se to z netu.“

Reálně ale přitom potřebujete připravit pouze několik typů smluv, se kterými si ve většině případů vystačíte. Často stačí pouze smlouva se zaměstnanci, smlouva s dodavatelemsmlouva s odběratelem, nechte si je ale vždy sepsat přímo pro vaši firmu. Věřte, že půjde o investici, která se vám několikanásobně vrátí v podobě ušetřených peněz, času a nervů. Pamatujte ale na to, že takto připravené vzory smluv nelze používat bezhlavě v jakékoliv situaci a vždy si předem vyhodnoťte, zda transakce, která se vymyká předchozím firemním aktivitám, ať již finančně nebo jinak, nevyžaduje jinou smluvní úpravu. 

3 Neznalost všech povinností

Znáte to – neznalost zákona neomlouvá. Ale ruku na srdce, kdo zná všech 15 000 předpisů, které náš právní řád obsahuje? I právníci mají v malíčku pouze část legislativy dle jejich specializace. Proto je důležité je vědět, jaké právní povinnosti jsou pro konkrétního podnikatele důležité. Výběr povinností, které by měl podnikatel znát, se v první řadě řídí oborem jeho podnikání. Na tomto místě nezbývá než doporučit konzultaci s odborníkem.

Určité povinnosti se však týkají všech podnikatelů, bez ohledu na jejich zaměření. Které povinnosti podnikatelé nejčastěji opomíjejí? Většina ještě jakžtakž zvládá daně a související závazky vůči finančnímu úřadu, správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně. Že ale se skončením účetního období vzniká také celé spektrum povinností vztahující se k uveřejňování dokumentů ve sbírce listin obchodního rejstříku, na to už pamatuje málokdo. Tyto povinnosti se týkají podnikatelů zapsaných v obchodním rejstříku, typicky tedy s.r.o. a a.s. Nejčastěji podnikatelé zapomínají na účetní závěrku a tzv. zprávu o vztazích propojených osob. Do sbírky listin musíte ukládat i další dokumenty nesouvisející s účetním obdobím, např. aktuální znění společenské smlouvy. Za opomenutí těchto povinností hrozí citelné finanční sankce a v krajním případě by mohlo dojít až k zrušení společnosti.

4 Inspirace u jiných

Říká se, že jedním z předpokladů úspěšného podnikání je originální nápad. Nebo alespoň originální know-how. Dnešní doba však přeje všem podnikatelským nebojsům a proto – než se pustíte do podnikání právě s vaší myšlenkou, ujistěte se, že „nelezete do zelí“ někomu, kdo tu byl s nápadem první a stačil si ho i rychle ochránit. Vyhnete se tak investici do něčeho, co vás místo výdělku může snadno přivést na mizinu.

Jak se tedy vyhnout budoucím kolizím? Nespoléhejte jen na Google, hledejte i v registrech Úřadu průmyslového vlastnictví. Na www.upv.cz najdete registry všech chráněných nápadů od technologických řešení po designové věci. To, že váš nápad zatím nikdo nerealizoval, ještě neznamená, že na něj už vaše konkurence nemá práva, byť by ležel „v šuplíku“ věčnost. Jakmile je nápad registrován u ÚPV, jste mimo hru. 

Odešli jste od předchozího zaměstnavatele nebo obchodního partnera s myšlenkou podnikat s jeho know how? Pozor na zneužití obchodního tajemství, snadno se můžete dostat na tenký led i z trestního hlediska.

Suma sumárum – právních zapeklitostí, které musíte mít (nejen) v začátcích na paměti, je celá řada a podcenit tuhle ne až tak zábavnou oblast podnikání se může ošklivě vymstít. Dobrá zpráva nakonec je, že nás na rozdíl od většiny podnikatelů tyhle právní zapeklitosti baví moc a rádi vám s čímkoliv pomůžeme.

Ještě lepší zpráva je, že za naše služby pro start-upy neutratíte horentní sumy. A pokud se do všeho chcete přece jen pustit sami, nezapomeňte si všechno alespoň pečlivě nastudovat – projít byste si měli alespoň příslušné části občanského zákoníku, zákon o obchodních korporacích a také zákon o živnostenském podnikání.


 Nechcete v tom být sami? Dorazte na Právní minimum pro start-upy a podnikatele.Stavíme mosty mezi právem
a realitou vašeho podnikání

Vaše smlouvy budou špičkové
a srozumitelné

Máme praktický přesah a myslíme
na všechny situace

Věci řešíme bez průtahů a
zbytečné omáčky okolo

Předem víte, kolik
a za co platíte

Buďte v obraze. Jednou za měsíc vám pošleme všechno, co potřebujete vědět, abyste se nedostali do maléru.

E-mail není zadán ve správném formátu (např. vasemail@email.com). X