Nepříčetnost

Pokud pachatel při páchání trestného činu není schopen rozpoznat, že jeho jednání je protiprávní, nebo si nemůže pomoct, jedná v tzv. stavu nepříčetnosti. Ten zpravidla způsobuje duševní porucha, těžká opilost nebo závislost na omamných nebo psychotropních látkách.

Pokud se v průběhu trestního řízení zjistí, že pachatel byl při páchání trestného činu nepříčetný, posuzuje se, jestli si stav nepříčetnosti způsobil sám nebo se jedná opravdu o závažnou nemoc. Nepříčetnost, narozdíl od krajní nouze nebo nutné obrany, ještě automaticky neznamená, že pachatel nebude potrestán. Místo vězení ale může putovat do zvláštních ústavů.   

 Příkladem může být ublížení na zdraví způsobené duševně chorým člověkem. Pokud duševní porucha pachatele má takový vliv na jeho myšlení a schopnost poznat, co je špatné a co ne, nebo se ovládnout, a tato osoba způsobí jinému zranění, bude to mít vliv na jeho trestní odpovědnost a uložený trest.

Potřebujete poradit?

Vzdělávejte své okolí
Sdílejte odpověď s přáteli

Na dotaz odpovídá

Petr Leták

Petr získal své zkušenosti v advokátních kancelářích zaměřující se hlavně na obchodní právo, patenty a užitné vzoryimplementaci GDPR do českých, ale i nadnárodních společností. 

Petrovou specializací v posledních letech je však právo trestní a vše okolo práva dopravního. Jeho přehled a zkušenosti v oblasti správních řízení a řešení dopravních přestupků využívají ročně stovky klientů po celé republice. Petr také zastupuje klienty před soudy, nejčastěji v občanskoprávních a obchodních sporech.

O víkendu Petra najdete zásadně na kole, je totiž pyšným majitelem enduro bike. 

 

 

Specializace:

  • Korporátní & obchodní právo, M&A
  • Pracovní právo
  • Smlouvy a dokumenty

Další zodpovězené dotazy v kategorii Slovník pojmů


Na vaše dotazy odpovídá náš tým specialistů

Stavíme mosty mezi právem
a realitou vašeho podnikání

Vaše smlouvy budou špičkové
a srozumitelné

Máme praktický přesah a myslíme
na všechny situace

Věci řešíme bez průtahů a
zbytečné omáčky okolo

Předem víte, kolik
a za co platíte

Buďte v obraze. Jednou za měsíc vám pošleme všechno, co potřebujete vědět, abyste se nedostali do maléru.

E-mail není zadán ve správném formátu (např. vasemail@email.com). X