Nouzový stav: mají podnikatelé nárok na náhradu škody od státu?

  • Datum 14. 3. 2020
jake smlouvy firmy podcenuji
4 minuty čtení

Vláda se snaží bránit šíření viru a každým dnem přináší nové omezení, na které podnikatelé musí reagovat. Zatímco nakažených je naštěstí stále minimum, ekonomické ztráty se dotknou téměř všech. Jaké jsou možnosti, jak je snížit?

Krizový zákon, na základě kterého nyní stát omezuje komerční aktivity, obsahuje ustanovení která se týkají náhrady škody způsobené fyzickým i právnickým osobám v souvislosti s krizovými opatřeními. Co půjde zařadit pod takovou škodu jde zatím jen těžko určit. 

Situace, kterou nyní zažíváme, je v naší historii nová a dostupná rozhodovací praxe soudů je stále omezená. Velmi pravděpodobně by mohlo jít o případy, pokud by stát autoritativně zabavil zdravotnické prostředky nebo v soukromých klinikách zřídil lůžka pro pacienty ze zaplněných nemocnic. Mohlo by jít také o škody způsobené tím, že podnikatelé pro své restaurace v dobré víře nakoupili zásoby, které s ohledem na okamžitou účinnost zákazu osob nebude možné využít. Jestli stát bude pod náhradu škody počítat i mzdové náklady nebo ušlé zisky podnikatelů, to zatím nevíme. 

Platí ale, že kdo je připraven, není překvapen – ve spolupráci s dalšími advokáty jsme připravili jednoduchou grafiku, která leccos napoví. Petra také poskytla rozhovor Respektu, ve kterém vše srozumitelně vysvětluje.

UPDATE 25. 3. 2020: Vláda začala krizová opatření nově vyhlašovat podle zákona o ochraně zdraví, což by mohlo cestu k náhradám škody zkomplikovat. Situaci pro vás sledujeme a budeme přinášet nové informace. 

Myslete hlavně na to, že pro uplatnění škody budete mít 6 měsíců (kdy už doufejme bude vše za námi) a budete ji muset uplatnit správným postupem. Už teď ale udělejte maximum proto, abyste v budoucnu škodu mohli prokázat a vyčíslit, a rozhodně na tuto variantu nespoléhejte přespříliš - pořád je nutné chovat se rozumně, vzniku dalších škod předcházet a také mít na paměti, že stát tyto kroky dělá, aby ochránil zdraví náš všech.   

Potřebujete poradit, jestli máte nárok na odškodnění od státu? Ozvěte se nám, zjistíme, co se dá ve vašem případě dělat.

A pokud se chcete dozvědět, jak postupovat, když vaší společnosti hrozí akutní výpadek příjmů, nebo jak je to s povinnostmi statutárů, přihlaste se na náš bezplatný webinář Odpovědnost statutárních orgánů (nejen) v době krize (31. 3. 2020).

Štítky

Autor článku

Jan má v malíčku korporátní, dotační a trestní právo, právo v oblasti nemovitostí a pohledávky a insolvence. K psaní článků se dostane vzácně, ale když už, stojí to za to. Posuďte sami.

Stavíme mosty mezi právem
a realitou vašeho podnikání

Vaše smlouvy budou špičkové
a srozumitelné

Máme praktický přesah a myslíme
na všechny situace

Věci řešíme bez průtahů a
zbytečné omáčky okolo

Předem víte, kolik
a za co platíte

Buďte v obraze. Jednou za měsíc vám pošleme všechno, co potřebujete vědět, abyste se nedostali do maléru.

E-mail není zadán ve správném formátu (např. vasemail@email.com). X