Nové nařízení o obalech: Co přinese pro podnikatele i zákazníky?

  • Datum 18. 6. 2024
6 minut čtení

Z Evropské unie se na nás valí nová regulace – nařízení o obalech a obalových odpadech. Cílem je snížit množství obalů, včetně jejich hmotnosti a obalů. Každý Evropan totiž ročně vyprodukuje v průměru 190 kilo obalového odpadu. Nová pravidla se dotknou jak podnikatelů, tak konečných spotřebitelů. V dnešním článku se podíváme na to, jaké konkrétní změny nás čekají.

Jaké změny nás čekají

EU se do toho pustila opravdu ve velkém, a tak se nová legislativa dotkne prodejců, provozovatelů restaurací, hotelů, ale i zákazníků.

Omezení pro mini kečupy, šampony nebo ovoce

Omezení se vztahují na konkrétní typy produktů a mají platit od roku 2030.

V restauraci či kavárně tak už nedostanete kečup, tatarku nebo smetanu v mini plastovém obalu. Na hotelu zase žádné podobně zabalené toaletní výrobky jako vatové tamponky nebo šampony. V obchodě už nebude možné zabalit ovoce či zeleninu do jednorázových plastových pytlíků. Zakázané budou i plastové fólie na zavazadla na letištích a mikrotenové sáčky.

Pozor, netýká se to papíru, papírové kelímky a krabičky typické pro fastfoody se budou nadále moci využívat.

Zakážou se také velmi tenké plastové nákupní tašky (které mají méně než 15 mikronů), pokud nejsou z hygienických důvodů nezbytné nebo neslouží jako primárná obal pro volně ložené potraviny, aby se s nimi neplýtvalo.

„Dáte mi to do mé krabičky?“

Na tuto otázku už nebudou moci v take-away podnicích odpovědět, že to není možné kvůli hygieně nebo že si musíte koupit jejich krabičku. Nově vám provozovatelé takových podniků musí umožnit přinést si na jídlo i pití vlastní obal a nesmí za něj nic účtovat.

Do roku 2030 budou také muset koneční distributoři nápojů a jídla nabízet minimálně 10 % svých výrobků ve znovupoužitelných obalech.

Nadbytečné obaly

Už jste si někdy objednali knížku a ta vám dorazila v obrovské krabici, kam by se vešla polovina vaší knihovny? To už také nebude možné. V rámci e‑commerce budou muset krabice obsahovat maximálně 50% podíl prázdného prostoru.

Konec PFAS v potravinových obalech

Kvůli ochraně lidského zdraví se zakáže používat tzv. „věčné chemikálie“ nad určitým množstvím v obalech, které přichází do kontaktu s jídlem. PFAS většinou najdete v papírových obalech na hranolky nebo v papírových brčkách, která měla zachránit svět před jednorázovými plastovými brčky. Podle odborníků dlouhodobé používání souvisí s výskytem některých typů rakoviny, onemocněním štítné žlázy nebo neplodností.

Opětovné používání nápojových obalů

Do roku 2030 také musí být zavedený systém pro opakované použití obalů na nápoje. Týká se to alkoholu i nealka, vyjma některých specifických obalů jako mléko, víno nebo lihoviny.

Podobná pravidla se budou týkat i přepravních, prodejních a skupinových obalů.

Recyklace, recyklace, recyklace

Všechny obaly až na pár výjimek budou muset být recyklovatelné na základě přísných kritérií. Mezi výjimky patří například textil, porcelán, korek nebo lehké dřevo.

Pravidla stanovila také minimální obsah recyklovatelného materiálu v plastových obalech a minimální míru recyklace podle hmotnosti obalových odpadů.

V nové regulaci se objevuje i požadavek, aby do roku 2029 bylo možné 90 % materiálů obsažených v obalech vytřídit. Bude se tedy muset zavést systém zálohovánízpětného odběru.

Kdy nás změny čekají?

Evropský parlament sice schválil už v dubnu 2024 předběžnou dohodu k novému nařízení, nařízení však má být účinné až od podzimu. Poté budou mít členské státy 18 měsíců na to, aby se jím začaly řídit.

Nařízení navíc stanoví pro konkrétní pravidla různou dobu, od kdy je potřeba těchto cílů dosáhnout.

Změny pro vás budeme sledovat a včas budeme informovat, kdy je potřeba jaké povinnosti dodržovat.

Přihlaste se k našemu newsletteru, ať vám nic neunikne.

E-mail není zadán ve správném formátu (např. vasemail@email.com). X

Štítky

Autor článku

Andrea nejčastěji píše o právních úskalích ve světě marketingu a e‑commerce. Díky svým zkušenostem z obou těchto oblastí má praktický přesah a v její články vám dají konkrétní návod, který zvládnete sami aplikovat.

Specializace:

  • Autorská práva a duševní vlastnictví
  • Marketingové právo
  • Právo v e-commerce
  • Zdravotnické a potravinové právo

Stavíme mosty mezi právem
a realitou vašeho podnikání

Vaše smlouvy budou špičkové
a srozumitelné

Máme praktický přesah a myslíme
na všechny situace

Věci řešíme bez průtahů a
zbytečné omáčky okolo

Předem víte, kolik
a za co platíte

Buďte v obraze. Jednou za měsíc vám pošleme všechno, co potřebujete vědět, abyste se nedostali do maléru.

E-mail není zadán ve správném formátu (např. vasemail@email.com). X