Právní gramotnost podnikatelů? Žádná sláva.

  • Datum 6. 3. 2017

Zejména v začátcích si podnikatelé nejvíc lámou hlavu s životaschopným byznysplánem, efektivním marketingem a co nejnižšími vstupními náklady. Co ale často podceňují, je právní stránka věci. Často jde o záležitosti, jejichž neznalost vám dlouho nebude nijak překážet v podnikání, ale jednoho krásného dne se vám může ošklivě vymstít. Otestovali jsme, jak jste na tom s právními vědomostmi, které by měl mít každý podnikatel v malíčku.

Krátký test obsahoval 10 otázek s výběrem možností, kdy vždy jen jedna byla správně. Zúčastnilo se jej 495 respondentů, z nichž zhruba polovina již podniká, v drtivé většině případů buď formou s.r.o. nebo jako OSVČ, a dalších 27 % se podnikat chystá. Odpovědi 23 % osob, které se testu, většinou ze zvědavosti, zúčastnily, ale uvedly, že podnikání neprovozují a ani o něm neuvažují, jsme z výsledků vyřadili. A jak to celé dopadlo?

Průměrně podnikatelé nebo ti, kteří se chtějí do světa byznysu vrhnout, zodpověděli správně 4 otázky z 10.

Největším kamenem úrazu byla paradoxně už první rozehřívací otázka – 80 % účastníků si myslí, že podnikat u nás lze až od 18 let. Zákon přitom žádnou věkovou hranici nestanovuje.

Více než 30 % podnikatelů si myslí, že za dluhy s.r.o. nemůžou coby jednatel odpovídat i osobním majetkem. Opak je pravdou.  Většina respondentů však má (naštěstí) v záležitostech spojených s dluhy společnosti, odpovědností za ně, a to i osobní rovině, poměrně jasno.

Co ale vyvolává větší zmatek, jsou povinnosti spojené s tzv. Zprávou o vztazích. Přes polovinu podnikatelů má za to, že se jich týkají pouze jednorázově, popř. pouze pokud překročí určitý roční obrat. Zprávu o vztazích však musí na obchodní rejstřík zasílat každá společnost každý rok. V opačném případě hrozí pokuty od správních orgánů nebo soudů, vystavuje se nebezpečí žaloby ze strany své konkurence, v nejkrajnějším případě zrušení společnosti.

P.S. Chystáte se vrhnout do světa byznysu a chcete mít v právních záležitostech jasno už od začátku? Bude se vám hodit jeden z našich seminářů.

Projděte si jednotlivé otázky a odpovědi podnikatelů. Správná odpověď je vždy vyznačena modře.

Autor článku

Jan má v malíčku korporátní, dotační a trestní právo, právo v oblasti nemovitostí a pohledávky a insolvence. K psaní článků se dostane vzácně, ale když už, stojí to za to. Posuďte sami.

Stavíme mosty mezi právem
a realitou vašeho podnikání

Vaše smlouvy budou špičkové
a srozumitelné

Máme praktický přesah a myslíme
na všechny situace

Věci řešíme bez průtahů a
zbytečné omáčky okolo

Předem víte, kolik
a za co platíte

Buďte v obraze. Jednou za měsíc vám pošleme všechno, co potřebujete vědět, abyste se nedostali do maléru.

E-mail není zadán ve správném formátu (např. vasemail@email.com). X