Soud zrušil některá vládní opatření – co to znamená v praxi?

  • Datum 23. 4. 2020
3 minuty čtení

Městský soud v Praze dnes zrušil s účinností od 27. dubna čtyři opatření ministerstva zdravotnictví, která v souvislosti pandemií koronaviru omezila volný pohyb, maloobchod a služby. Podle pravomocného rozhodnutí soudu jsou nezákonná.

Kterých opatření se toto rozhodnutí týká?

Jde o opatření z 26. března a 17. dubna, která se týkají omezení maloobchodního prodeje, a opatření z 23. března a 15. dubna, omezující volný pohyb osob.

Znamená to, že tato opatření přestávají platit?

Opatření soud zrušil k 27. 4. a jen s účinky do budoucna. Nadále platí všechny zákazy ve stejném rozsahu. Vláda je musí do 27. 4. přijmout v zákonné formě, tedy jako krizová opatření.

Bude muset vláda prodloužit nouzový stav, aby mohla tato opatření dále platit?

Ano, pokud by plošné zákazy měly pokračovat, je nejspíš třeba aby pokračoval krizový stav, tzn. musí být vyhlášen stav nebezpečí, nouzový stav nebo stav ohrožení státu. 

Vzniká tedy nárok na náhradu škody od státu? 

Otázka náhrady škody podle krizového zákona se vrací zpět do hry. Situaci budeme bedlivě sledovat. 

Bude možné žalovat stát za nesprávný úřední postup?

Bude to velmi komplikované - stát nepostupoval správně tím, že opatření vydalo ministerstvo místo vlády. To ale samo o sobě neznamená, že stát postupoval špatně, co se týče samotných zákazů. V každém případě ale stát chybně upřel možnost domáhat se náhrady škody podle krizového zákona. Nezakládá se tedy nová možnost, jak žádat náhradu škody, ale může dojít k tomu, že se vrátí do hry náhrada škody podle krizového zákona, a to i po dobu, kdy platila ministerská opatření.

Jaký nyní doporučujete postup?

Nenechat se předně unést tím, že opatření jsou zrušena. Zákazy platí a v pondělí 27.4. uvidíme, jak to bude dál. Pořád platí to, co jsme k náhradě škody doporučovali od začátku krize - dokumentovat vzniklé škody a uplatnit je ve lhůtě 6 měsíců. 

Potřebujete-li v souvislosti s aktuální situací právní radu či pomoc, jsme tu pro vás. Podívejte se, s čím vám můžeme být k ruce. Ozvěte se na 255 785 595 nebo napistenam@elegal.cz.

Štítky

Autor článku

Tomáš ve svých článcích nejčastějí radí start-upů, aby jim pomohl s rozjezdem podnikání, i zkušeným podnikatelům, aby jim ho usnadnil a pomohl zamezit právním tahanicím. Jako ryba ve vodě je ve světě IT, technologií, inovací, nemovitostí a businessu. 

Stavíme mosty mezi právem
a realitou vašeho podnikání

Vaše smlouvy budou špičkové
a srozumitelné

Máme praktický přesah a myslíme
na všechny situace

Věci řešíme bez průtahů a
zbytečné omáčky okolo

Předem víte, kolik
a za co platíte

Buďte v obraze. Jednou za měsíc vám pošleme všechno, co potřebujete vědět, abyste se nedostali do maléru.

E-mail není zadán ve správném formátu (např. vasemail@email.com). X