Účinná lítost

Pokud pachatel spáchal některý z trestných činů, ale včas si svou chybu uvědomí a zamezí následku ještě předtím, než nastane, nebo trestný čin sám oznámí policii, dokud se dá jeho  následku zabránit, jeho trestní odpovědnost zaniká. Tato možnost existuje proto, aby lidé měli šanci své chyby včas napravit. 

V životě může dojít k situaci, kdy se řidič stane účastníkem dopravní nehody, při které byla osoba ve druhém voze zraněna a zůstala v bezvědomí. Tento řidič ale pod vlivem stresu však zpanikaří a od nehody ujede i přes to, že má ze zákona povinnost poskytnout pomoc zraněné osobě ve druhém autě. Tím spáchá trestný čin. Po chvíli si ale řidič uvědomí, co by měl správně udělat, a tak se na místo vrátí a zraněné osobě pomůže a přivolá pomoc. V takovém případě řidič nebude trestně odpovědný, pokud se zraněné osobě dostalo pomoci včas.

Pokud chcete zastupovat v trestním řízení, můžete se na nás obrátit.

Potřebujete poradit?

Vzdělávejte své okolí
Sdílejte odpověď s přáteli

Na dotaz odpovídá

Petr Leták

Petr získal své zkušenosti v advokátních kancelářích zaměřující se hlavně na obchodní právo, patenty a užitné vzoryimplementaci GDPR do českých, ale i nadnárodních společností. 

Petrovou specializací v posledních letech je však právo trestní a vše okolo práva dopravního. Jeho přehled a zkušenosti v oblasti správních řízení a řešení dopravních přestupků využívají ročně stovky klientů po celé republice. Petr také zastupuje klienty před soudy, nejčastěji v občanskoprávních a obchodních sporech.

O víkendu Petra najdete zásadně na kole, je totiž pyšným majitelem enduro bike. 

 

 

Specializace:

  • Korporátní & obchodní právo, M&A
  • Pracovní právo
  • Smlouvy a dokumenty

Další zodpovězené dotazy v kategorii Slovník pojmů


Na vaše dotazy odpovídá náš tým specialistů

Stavíme mosty mezi právem
a realitou vašeho podnikání

Vaše smlouvy budou špičkové
a srozumitelné

Máme praktický přesah a myslíme
na všechny situace

Věci řešíme bez průtahů a
zbytečné omáčky okolo

Předem víte, kolik
a za co platíte

Buďte v obraze. Jednou za měsíc vám pošleme všechno, co potřebujete vědět, abyste se nedostali do maléru.

E-mail není zadán ve správném formátu (např. vasemail@email.com). X