Výpočet slev (nejen) během Black Friday tak, jak ho zatím neznáme

  • Datum 10. 12. 2021

Největší „slevové šílenství“ letošního roku máme za sebou. Řeč je o Black Friday, při kterém na nás slevy útočily ze všech stran. Ne vždy však šlo o slevy reálné. Tomu ale bude velmi brzy konec, jelikož začnou platit nová „pravidla hry“ pro výpočet slev.

Falešné a velmi často přemrštěné slevy jsou poměrně běžnou praktikou obchodníků, kteří ji využívají například během slevových akcí. Obchodníci ceny výrazně nadsadí, aby je následně těsně před začátkem slevového období mohli prudce snížit. To už ale od příštího roku nebude možné.

E-commerce svět čeká v příštím roce hned několik právních změn. A konec falešných slev je právě jednou z těchto dlouho očekávaných novinek, které by e‑shopařům neměly uniknout.

Jak se změní pravidla hry?

Od května 2022 by měla začít platit nová pravidla na ochranu spotřebitelů. Ta, kromě jiného stanoví i postup výpočtu slev každého zboží na e‑shopu. 

Nově se bude sleva vypočítávat z nejnižší ceny, kterou výrobek stál za posledních 30 dnů. Zákazníci tak budou mít jistotu, že sleva není vypočtena z ceny, která byla změněna „z hodiny na hodinu“, ale je opravdu určena z nejnižší částky, kterou zboží za uplynulých třicet dnů mělo.

Paradoxně nastupuje nová právní úprava ve chvíli, kdy se chování obchodníků obecně velmi zlepšilo. Už letos jsme v rámci „Black week“ zaznamenali, že některé velké i malé e‑shopy nechtěly přijít o dobrou pověst u svých zákazníků, a tak při výpočtu slev vycházely z chystané právní úpravy. 

Nová pravidla pro počítání slev e‑shopařům přinesou na jedné straně více práce, ale na straně druhé tím bezesporu získají větší důvěryhodnost u svých zákazníků.

Štítky

Autor článku

Nikola nejraději píše o marketingových novinkách, ale nevyhýbá se ani tématům spojeným s podnikateli.

Specializace:

  • Autorská práva a duševní vlastnictví
  • Korporátní & obchodní právo, M&A
  • Marketingové právo

Potřebujete tomuto tématu rozumět víc? Přijďte na školení

Stavíme mosty mezi právem
a realitou vašeho podnikání

Vaše smlouvy budou špičkové
a srozumitelné

Máme praktický přesah a myslíme
na všechny situace

Věci řešíme bez průtahů a
zbytečné omáčky okolo

Předem víte, kolik
a za co platíte

Buďte v obraze. Jednou za měsíc vám pošleme všechno, co potřebujete vědět, abyste se nedostali do maléru.

E-mail není zadán ve správném formátu (např. vasemail@email.com). X