Založení společnosti online – nově i bez živnostenského oprávnění

  • Datum 17. 1. 2023

Rok 2023 přináší významné změny v zakládání společnosti. Zatímco loni jste se bez návštěvy živnostenského úřadu v zásadě neobešli, schválená novela zákona od 15. ledna tento požadavek ruší. Dochází tak k dalšímu zefektivnění procesu online založení společnosti.

Cílem novely je digitalizovat některé postupy v oblasti zakládání obchodních společností a fungování veřejných rejstříků. Navržené změny navazují na novelizaci notářského řádu z roku 2022. Ten nyní umožňuje sepisovat notářské zápisy v elektronické podobě a uspořádat zabezpečené videokonference s notářem. 

Na živnosťák už nemusíte spěchat

Pokud jste v minulosti narazili na pomalý živnostenský úřad, kde se na vyřízení žádosti čeká dlouhé dny nebo jste žádali o koncesovanou živnost, ke které musíte doložit mnoho dokumentů, mohl se vám celý proces založení společnosti hezky protáhnout. Navíc jste pak museli znovu kontaktovat notáře, nebo podat návrh na zápis společnosti k rejstříkovému soudu sami. Živnostenský úřad jste mohli obejít pouze tím, že jste si do zakladatelského dokumentu napsali, že se vaše společnost věnuje i správě svého vlastního majetku. 

S novelou zákona už nemusíte hledat náhradní řešení a můžete rovnou přeskočit živnostenský úřad a společnost založit i zapsat do obchodního rejstříku v rámci jednoho setkání s notářem, a to i třeba online. Živnostenské oprávnění si můžete začít vyřizovat nezávisle na tom a doplnit jej až po zápisu společnosti do obchodního rejstříku. Pro kompletní založení společnosti online ale stále platí podmínka, že musíte mít zřízený elektronický podpis, který vám umožní absolvovat povinnou návštěvu notáře zcela online. 

Pokud byste se ale přece jen rozhodli ohlásit živnost ještě před zápisem společnosti do obchodního rejstříku (nebo souběžně s ním), na živnosťák čekat nemusíte a můžete se rovnou pustit do zápisu společnosti do obchodního rejstříku.

Založení společnosti klidně během jednoho dne

Pokud jste dobrý plánovač, tak nově zvládnete založit společnost i ohlásit živnost v jeden jediný den. Vypadat by to mohlo třeba nějak takto:

1) Sjednáte si (online) schůzku s notářem, na které mu doložíte všechny potřebné dokumenty a společnost založíte.

2) Notář vaši společnost rovnou zapíše do obchodního rejstříku a tímto zápisem vaše společnost vznikne.

3) Zajdete si na živnostenský úřad, kde svoji živnost ohlásíte nebo podáte žádost o koncesi. Pokud se vám nechce chodit ani tam, nemusíte. Přes portál občana lze dneska jednoduše ohlásit živnost i online. 

Pamatujte ale na to, že živnost musíte získat do jednoho roku od zápisu společnosti, jinak může soud vaši společnost zrušit. 

Velkou výhodou založení živnosti až po zápisu do obchodního rejstříku je to, že živnostenskému úřadu už nemusíte znovu předkládat dokumenty, které jste v procesu zakládání společnosti doložili notáři nebo rejstříkovému soudu. Jedná se například o souhlas vlastníka nemovitosti, kde máte umístěné sídlo společnosti.

Pozn. Mějte ale na paměti, že do samotného podnikání a fakturování klientům byste se měli pustit, až když živnost budete mít. 

Nový vzor společenské smlouvy vám může ušetřit peníze 

Celý proces založení společnosti se zjednodušuje také díky novému vzoru společnské smlouvy, který novela přináší. Tento vzor vypracovalo Ministerstvo spravedlnosti a na internetu je volně dostupný ke stažení. Pokud se jej rozhodnete využít a zároveň pro zápis společnosti využijete služeb notáře, ušetříte náklady za soudní poplatek ve výši 2 700 Kč. Navíc vám je notář povinen naúčtovat sníženou sazbu jeho odměny.

Vzorová společenská smlouva však obsahuje pouze zákonem požadované náležitosti včetně stručného komentáře. Je vhodná pro rychlé založení malé společnosti s jednoduchým nastavením vnitřních poměrů. Nezohledňuje žádná specifika a požadavky zakladatelů, jako například možnosti dědění podílů, jejich převody, počty jednatelů a jejich oprávnění nebo případný budoucí vstupu investora.

Vzhledem k tomu, že ke každé změně společenské smlouvy (i zakladatelské listiny) budete potřebovat notářský zápis, který není úplně nejlevnější, doporučujeme si vše dopředu pořádně rozmyslet a raději připravit společenskou smlouvu (zakladatelskou listinu) na míru, kterou nebudete muset záhy měnit. Taková na míru ušitá společenská smlouva vás bude sice na začátku něco stát, do budoucna vám ale může ušetřit značné finanční náklady (i s ohledem na škody, které vám špatně nastavená smlouva může napáchat).


V eLegal jsme samozřejmě připraveni vás celým procesem založení společnosti provést, stačí nám jen napsat.

Štítky

Autor článku

Petrovou parketou je obchodní, pracovní, trestní a dopravní právo.

Specializace:

  • Korporátní & obchodní právo, M&A
  • Pracovní právo

Potřebujete tomuto tématu rozumět víc? Přijďte na školení

Stavíme mosty mezi právem
a realitou vašeho podnikání

Vaše smlouvy budou špičkové
a srozumitelné

Máme praktický přesah a myslíme
na všechny situace

Věci řešíme bez průtahů a
zbytečné omáčky okolo

Předem víte, kolik
a za co platíte

Buďte v obraze. Jednou za měsíc vám pošleme všechno, co potřebujete vědět, abyste se nedostali do maléru.

E-mail není zadán ve správném formátu (např. vasemail@email.com). X