Živnostenské oprávnění

Živnostenské oprávnění, dříve také živnostenský list (“živnosťák”) vás opravňuje podnikat v takových odvětvích a oborech, o kterých tak stanoví živnostenský zákon. Podnikání na živnosťák se také označuje jako tzv. podnikání na IČO nebo podnikání jako OSVČ (osoba samostatně výdělečně činná).

Nejedná se o jedinou možnou formu podnikání, nicméně zejména pro začínající podnikatele je to forma nejběžnější, a to z hlediska jednoduchosti zařízení, tak z hlediska nákladů.

Živnosti se dělí na volné a vázané. Volné jsou ohlašovací a vázané jsou živnosti řemeslné a koncesované. Většina podnikatelských činností spadá pod živnosti ohlašovací. Jak z názvu vyplývá, k získání živnostenského oprávnění k ohlašovacím živnostem v zásadě stačí jedna návštěva kteréhokoliv živnostenského úřadu v České republice, kde ohlásíte svůj záměr začít v daných oborech podnikat, doložíte pár dokumentů a zaplatíte relativně přátelský poplatek ve výši 1 000 Kč.

Podívejte se, s čím se na nás živnostníci nejčastěji obracejí.Potřebujete poradit?

Vzdělávejte své okolí
Sdílejte odpověď s přáteli

Na dotaz odpovídá

Jakub Klein

Jakubovou parketou je hlavně IT právo, obchodní právo, ochrana průmyslového vlastnictví a právo v oblasti nemovitostí. I on má svou právní expertízu podepřenou praktickými zkušenostmi v daných oborech a neuslyšíte tak od něj citace paragrafů, ale srozumitelné příklady z reálného světa businessu. Jakubovy přednášky navíc nejsou nabité jen znalostmi a praktickými ukázkami, ale také jeho nakažlivým smyslem pro humor.

Specializace:

  • Pracovní právo
  • Spory a konzultace
  • Korporátní & obchodní právo, M&A
  • Právo v oblasti nemovitostí

Odpovědi na podobné dotazy se dozvíte na našich školeních

Další zodpovězené dotazy v kategorii Slovník pojmů


Na vaše dotazy odpovídá náš tým specialistů

Stavíme mosty mezi právem
a realitou vašeho podnikání

Vaše smlouvy budou špičkové
a srozumitelné

Máme praktický přesah a myslíme
na všechny situace

Věci řešíme bez průtahů a
zbytečné omáčky okolo

Předem víte, kolik
a za co platíte

Buďte v obraze. Jednou za měsíc vám pošleme všechno, co potřebujete vědět, abyste se nedostali do maléru.

E-mail není zadán ve správném formátu (např. vasemail@email.com). X