eLegal v médiích

Své know-how sdílíme často a rádi. Naše články, komentáře či rozhovory s našimi experty proto můžete najít v novinách i televizních pořadech, od úzce specializovaných magazínů po celostátní renomovaná média jako jsou např. Česká televize, Hospodářské noviny, Aktuálně.cz, Podnikatel.cz, Právní rádce či Marketing & Media.

V médiích o nás i od nás

Unikátní tipy z praxe advokátní kanceláře. eLegal uvádí Korporadnu – praktický videoseriál, který vás provede nástrahami podnikání.

Videoseriál Korporátní poradna – Korporadna – provede zakladatele startupu začátky podnikání a zkušenějším majitelům doplní znalosti. V osmi dílech se podnikatelé dozví praktické tipy z mnohaleté praxe naší advokátní kanceláře.

Zobrazit celý článek
Právničina a byrokracie lidskou řečí. Startupoví advokáti vysvětlují, jak se pustit do budování byznysu.

Jak se nezbláznit z byrokracie při zakládání firmy? Co obnáší role statutára? Jaké možnosti nabízejí zaměstnanecké motivační plány ESOP? Co si pohlídat při prodeji firmy? Možná jste již tyto a podobné odpovědi na tyto otázky o podnikání na internetu hledali a výsledkem byly desítky až stovky různých návodů, které mají pomoct začínajícím i zkušeným podnikatelům či startupistům. Takový obsah ale často nenabízí dostatečný vhled opřený o reálnou praxi. A to jsme se rozhodli změnit.

Zobrazit celý článek
Studio ČT24 - Drahé Česko, ...?

Rozhovor s Karolínou Kropíkovou na téma spotřebitelské novely, která 6. ledna 2023 vstupuje v účinnost. 

Zobrazit celý článek
Drahé Česko: Na co má spotřebitel nárok při nákupu i po něm

Naše Karolína Kropíková přijala pozvání do České televize, aby v pořadu Drahé Česko povídala o schválené spotřebitelské novele. Speciál tohoto pořadu se celý věnoval nákupům, slevám a reklamacím. Řeč došla také na nekalé obchodní praktiky a na co by si měl dát spotřebitel při nákupu pozor.

Zobrazit celý článek
Konec falešných recenzí. E-shopy musí ukázat, proč jim věřit

Mění se pravidla hry pro uživatelské recenze i hodnocení zboží a služeb na internetu. Weby budou muset podle blížící se novely zákona o ochraně spotřebitele vysvětlit, jak ověřují, že je píšou skuteční zákazníci. Za falešná hodnocení jim bude hrozit pokuta od ČOI.

Zobrazit celý článek
Právní koutek: Velké změny pro e-shopy jsou na spadnutí. Jste připraveni?

Novela zákona o ochraně spotřebitele a občanského zákoníku je na spadnutí. Jejím cílem je posílení ochrany spotřebitele, zároveň ale reaguje také na dynamický vývoj online světa. Pravidla hry se změní pro téměř každého e‑shopaře. Pokud tedy provozujete e‑shop a o těchto změnách slyšíte poprvé, rozhodně doporučujeme číst dál.

Zobrazit celý článek
Dobré zprávy pro další digitalizaci HR

Firmy chtějí dlouhodobě oblast personalistiky digitalizovat jako první. Není se čemu divit, obrovské množství povinných dokumentů, školení, fluktuace zaměstnanců – HR oddělení připomíná spíš knihovnu, protože se často pracovní složky mění v tučné spisy.

Zobrazit celý článek
Šéfové na tahu. Proč jsou „tiché vyhazovy” zákeřnější než Quiet Quitting a jak se jim bránit?

Po Quiet Quittingu (česky tichá rezignace) přichází Quiet Firing (česky tichý vyhazov). Na rozdíl od Quiet Quittingu, pod kterým si můžeme představit důsledné neplnění výhradně stanovených úkolů, je Quiet Firing poměrně drastický úkaz, který má za cíl zbavit se nepohodlného zaměstnance všemi dostupnými prostředky. Podle našeho Jakuba se v takovém případě může jednat o diskriminaci zaměstnance.

Zobrazit celý článek
Právní koutek: Zneužívá konkurence vašeho úspěchu a dobrého jména? Rozhodně si to nenechte líbit a braňte se!

Budovat značku stojí spoustu energie a hromadu peněz. A pak si všimnete, že vaše konkurence na vašem úspěchu parazituje. Jaké jsou hranice nekalosoutěžního jednání a jak se proti takovým praktikám dá efektivně bránit?

Zobrazit celý článek
Musí smlouva obsahovat místo a čas jejího uzavření?

Smlouvy nebo prohlášení jsou zakončena uvedením místa a data. Zpravidla je doplňujeme vlastní rukou až když dokument podepisujeme. Je to zcela běžné, nicméně s rozvojem elektronického jednání a podepisování přirozeně nastávají potíže. Je opravdu nutné tyto údaje uvádět a jakou mají vlastně plnit funkci?

Zobrazit celý článek
Právní koutek: Střežit si duševní vlastnictví se vyplatí. Jak si nenechat ukrást klíčová slova a kdy si dát do názvu symbol ®?

Na duševní vlastnictví si obvykle při podnikání nemůžete sáhnout. Bývá však tím nejcennějším, co vaše firma pravděpodobně má. Neměli byste proto jeho právní ochranu podceňovat. 

Zobrazit celý článek
"Pořádně si vás obtáhnu." Kurýři i taxikáři zneužívají telefonní čísla Češek.

Někteří kurýři doručovacích služeb zneužívají čísla zákaznic a po předání zásilky jim píšou osobní zprávy. Jak se proti takovým praktikám dá bránit?

Zobrazit celý článek
O spolupráci s influencery s Andreou Voříškovou z advokátní kanceláře eLegal

Andrea byla hostem podcastu Oranžáda. Řeč byla o influencerech a spolupráci s nimi. V podcastu se dozvíte, na co myslet před začátkem spolupráce, co vše si ve smlouvě s influencery pohlídat, a jak spolupráci označovat na sociálních sítích, abyste měli všechno právně správně.

Zobrazit celý článek
Chcete se soudit? Pomůže vám nová databáze rozsudků

Zveřejňování soudních rozhodnutí by mělo zvýšit předvídatelnost soudů. Tato novinka, vedle laické veřejnosti, potěší hlavně právníky. Díky tomu ušetří náklady a snáze se zorientují v soudní praxi.

Zobrazit celý článek
Strýček Váňa, Idea či Starducks, co vše Rusko kopíruje

Rusko reaguje na odchod západních značek z trhu tím, že některé bezostyšně kopíruje. Domáhat se právní ochrany však nebude možné. Tuto situaci komentuje advokátka Karolína Kropíková.

Zobrazit celý článek

Chystáte článek nebo pořad s právní tematikou?

 Rádi zodpovíme vaše dotazy či okomentujeme aktuální kauzy. Ozvěte se na napistenam@elegal.cz nebo 255 785 595.

Stavíme mosty mezi právem
a realitou vašeho podnikání

Vaše smlouvy budou špičkové
a srozumitelné

Máme praktický přesah a myslíme
na všechny situace

Věci řešíme bez průtahů a
zbytečné omáčky okolo

Předem víte, kolik
a za co platíte

Buďte v obraze. Jednou za měsíc vám pošleme všechno, co potřebujete vědět, abyste se nedostali do maléru.

E-mail není zadán ve správném formátu (např. vasemail@email.com). X