Co to je mediace?

Mediace je jeden ze způsobů řešení sporů mimo soud. Odehrává se tak méně formálně a neveřejně za účasti mediátora, který pomáhá stranám s jejich vzájemnou komunikací a řešením konfliktu. Právě neveřejnost může být v rámci obchodních sporů velmi užitečná, málokdo totiž chce veřejně prát špinavé prádlo.

Je založená na dobrovolnosti, může ji ale nařídit i soud. Pak se strany musí dostavit alespoň na úvodní setkání s mediátorem, kdy se mediátor spíš snaží představit výhody mediace. Pokud jedna ze stran ale trvá na boji o právo před soudem, vrací se spor zase zpět k soudu.

Pokud se znesvářené strany rozhodnou pro mediaci, uzavřou smlouvu o provedení mediace. Ideálním koncem mediace pak je uzavření mediační dohody, která obsahuje to, na čem se strany dohodly a jak zakopaly válečnou sekyru.

Potřebujete poradit?

Vzdělávejte své okolí
Sdílejte odpověď s přáteli

Na dotaz odpovídá

Matěj Sýkora

Matěj je rozený řečník. A se stejnou vášní, jakou chová ke korporátnímu a závazkovému právu, přistupuje i k předávání svých mnohaletých zkušeností prostřednictvím nejrůznějších přednášek, školení a webinářů. Své prezentace staví na konkrétních příkladech a praktických zkušenostech. Má také bohaté zkušenosti z autorského práva, které předával nejen studentům na UMPRUM nebo AVU, ale například i v brněnské Fait Gallery. 

Specializace:

  • Korporátní & obchodní právo, M&A
  • Spory a konzultace
  • Pracovní právo
  • Právo v oblasti nemovitostí

Další zodpovězené dotazy v kategorii Slovník pojmů


Na vaše dotazy odpovídá náš tým specialistů

Stavíme mosty mezi právem
a realitou vašeho podnikání

Vaše smlouvy budou špičkové
a srozumitelné

Máme praktický přesah a myslíme
na všechny situace

Věci řešíme bez průtahů a
zbytečné omáčky okolo

Předem víte, kolik
a za co platíte

Buďte v obraze. Jednou za měsíc vám pošleme všechno, co potřebujete vědět, abyste se nedostali do maléru.

E-mail není zadán ve správném formátu (např. vasemail@email.com). X