Kdy a jak založit společnost s ručením omezeným?

Společnost s ručením omezeným je u nás vedle podnikání tzv. na IČO nejběžnější formou podnikání skrze obchodní korporaci, přesněji obchodní společnost. Myslíte-li to se svým podnikáním vážněji a máte-li dlouhodobější podnikatelský záměr, pak by pro vás založení s.r.o. mohlo být tím správným krokem kupředu.

Jak už název napovídá, největší výhodou s.r.o. je omezené ručení vlastníků za dluhy společnosti. To v praxi znamená, že dluhy, které není schopna zaplatit sama společnost, nemůžou věřitelé běžně chtít zaplatit po vlastnících této společnosti. 

Před založením s.r.o. byste měli mít rozmyšleno, zda v něm chcete figurovat sami, či přiberete i jiné společníky, jaký bude váš základní kapitál, resp. souhrn vkladů, a jakou činností se bude vaše s.r.o. zabývat, abyste si mohli ohlásit odpovídající živnosti.

K založení s.r.o. je třeba celá řada dokumentů, zejména pak společenská smlouva, což je takový rodný list s.r.o., kde je napsáno, jak s.r.o. uvnitř funguje.

Samotné založení je třeba provést u notáře, následně je na pořadu dne ohlášení živností na kterémkoliv živnostenském úřadu a složení základního kapitálu do banky. Soud nebo notář pak vše dovrší provedením samostatným zápisem s.r.o. do obchodního rejstříku.

Pokud je to na vás trochu velké sousto a raději byste se věnovali plánování svého businessu, nechte to na nás, celý proces založení s.r.o. nebo i jiné společnosti za vás rádi zařídíme.

Potřebujete poradit?

Vzdělávejte své okolí
Sdílejte odpověď s přáteli

Na dotaz odpovídá

Jakub Klein

Jakubovou parketou je hlavně IT právo, obchodní právo, ochrana průmyslového vlastnictví a právo v oblasti nemovitostí. I on má svou právní expertízu podepřenou praktickými zkušenostmi v daných oborech a neuslyšíte tak od něj citace paragrafů, ale srozumitelné příklady z reálného světa businessu. Jakubovy přednášky navíc nejsou nabité jen znalostmi a praktickými ukázkami, ale také jeho nakažlivým smyslem pro humor.

Specializace:

  • Korporátní & obchodní právo, M&A
  • Právo v oblasti nemovitostí
  • Pracovní právo
  • Smlouvy a dokumenty

Odpovědi na podobné dotazy se dozvíte na našich školeních

Další zodpovězené dotazy v kategorii Obchodní právo


Na vaše dotazy odpovídá náš tým specialistů

Stavíme mosty mezi právem
a realitou vašeho podnikání

Vaše smlouvy budou špičkové
a srozumitelné

Máme praktický přesah a myslíme
na všechny situace

Věci řešíme bez průtahů a
zbytečné omáčky okolo

Předem víte, kolik
a za co platíte

Buďte v obraze. Jednou za měsíc vám pošleme všechno, co potřebujete vědět, abyste se nedostali do maléru.

E-mail není zadán ve správném formátu (např. vasemail@email.com). X