Co se mění pro prodej a označování nikotinových sáčků?

  • Datum 3. 11. 2023

V nedávném článku jsme si probrali regulaci látek jako kratomkanabinoidy, dnes si posvítíme na nikotinové sáčky. Za poslední dobu se totiž mnohé událo a změny nás budou provázet i příštím rokem.

 

Dosavadní nepořádek v regulaci 

Jak to tak u nás už bývá, produkty na hraně u nás mají poměrně zamotanou nebo nejasnou úpravu. Stejně tomu bylo v případě nikotinových sáčků, které si ještě před nedávnem mohly koupit děti v trafice.  

Prodejci, výrobci a jiní podnikatelé, kteří nakládali s nikotinovými sáčky, sice v roce 2021 dostali určité povinnosti v zákoně o potravinách, ale protože k zákonu chyběla prováděcí vyhláška, která by povinnosti upřesnila, nemohli za jejich nedodržení dostat pokutu. Povinnosti zkrátka byly nevymahatelné. 

Na vyhlášku jsme si museli počkat až do letošního roku, účinná je od 1. července 2023. Současně letos došlo i k zákazu prodeje nikotinových sáčků dětem.  

Co přinesla vyhláška o nikotinových sáčcích? 

Vyhláška se věnuje tomu, jak mají nikotinové sáčky vypadat, co mohou obsahovat nebo jaké mají mít vlastnosti. Obsahuje také spoustu zákazů. Pojďme se na všechny důležité změny podrobně podívat: 

Nikotinový strop 

Nikotinové sáčky mohou obsahovat pouze nikotin nebo nikotinovou sůl (případně některé přídatné látky za velmi přísných podmínek).  

Jednotkové balení může obsahovat maximálně 240 mg nikotinu a zároveň nejméně 20 dávek nikotinového sáčku. Jednoduchou matematikou z toho plyne, že jeden sáček může mít maximálně 12 mg nikotinu.  

Žádné vitamíny nebo kofein 

V nikotinovém sáčku se už nesmí objevit vitamíny, minerály nebo jiné zdravě vypadající látky. Ten stejný zákaz platí pro kofein, taurin nebo další složky, které jsou karcinogenní, mutagenní či toxické pro reprodukci.  

Vyhláška ještě obsahuje přílohu, ve které jsou vyjmenované další zakázané látky. 

Zakázané prvky na balení 

Jakýkoliv prvek na balení nikotinového sáčku nebude moci připomínat potravinu (což jsou i oblíbené obrázky jahod či borůvek) nebo kosmetický přípravek. Nebude moci připomínat žádné cukrovinky, příchutě nebo aromata.  

Také nebude moci znázorňovat žádné dětské prvky nebo obsahovat cokoliv, co by připomínalo hračku a každé balení musí být zabezpečeno tak, aby je náhodou nemohly lehko rozbalit děti.  

Jakékoliv vyjádření příchuti bude muset být zobrazeno pouze ve formě textu, určitě ne znaky, grafikou nebo jinými atraktivními prvky. 

Zapomeňte také na jakékoliv chválení účinků na lidské zdraví nebo na zdravý životní styl. Zakázané je i tvrdit, že je nikotinový sáček zdravější oproti jiným produktům (i např. cigaretám), dále že je bio nebo lepší pro životního prostředí.  

Na balení se nebudete moci pochlubit ani se slevou, nabídkami typu „dva za cenu jednoho“ nebo výhodami jako doručení zdarma.  

Spousta povinností při označování 

S označením jednotkového i vnějšího balení se výrobci zapotí. Vypíchneme některé z požadavků: 

  • Uvést nápis „Nikotinový sáček bez obsahu tabáku“. 
  • Doplnit věty: „Výrobek není určen těhotným ženám.“ „Výrobek není určen kojícím ženám“. a „Ukládat mimo dosah dětí“. 
  • Uvést zdravotní varování „Tento výrobek obsahuje nikotin a je vysoce návykový“. přes 30 % plochy balení s tím, že toto tvrzení nesmíte jakkoliv komentovat, parafrázovat nebo se na něj odvolávat.  
  • Přidat předepsanou grafickou značku o omezení věku:

Spousta administrativy 

Pokud budete na trh uvádět nikotinové sáčky, musíte to oznámit Ministerstvu zdravotnictví přes EU-CEG pod kategorií tabákových výrobků pro orální užití. Odevzdávat budete muset pravidelně data o prodejích a preferencích zákazníků.  

Jsou nějaké nové zákazy pro reklamu? 

Prozatím ne, ale návrh novely zákona o regulaci reklamy, který se dotýká nikotinových sáčků, už je v prvním čtení u Poslanecké sněmovny.  

Podle té by se zcela zakázala reklama na internetu, sociálních sítích i v tradičních médiích, a to i ve formě sponzorování akcí nebo influencer spoluprací. Nebude možné ani poskytovat bezplatné vzorky. 

Očekávat ji můžeme v průběhu příštího roku.  

Od kdy se nová pravidla musí dodržovat? 

Ačkoliv je vyhláška účinná už od 1. července 2023, stanovila poměrně štědrou možnost ještě rok nabízet a doprodávat nikotinové sáčky podle staré úpravy.  

To tedy znamená, že povinnosti z tohoto článku musíte začít dodržovat nejpozději 1. července 2024

Oblast léčiv, zdravotnických prostředků a doplňků stravy je velmi přísně regulovaná. Pomůžeme Vám lépe se zorientovat v požadavcích pro uvádění výrobků na trh, jejich označování či registraci a poradíme, jak nastavit kampaně podle pravidel regulace reklamy. Dejte nám vědět na napistenam@elegal.cz a rádi Vám pomůžeme. 

Štítky

Autor článku

Andrea nejčastěji píše o právních úskalích ve světě marketingu a e‑commerce. Díky svým zkušenostem z obou těchto oblastí má praktický přesah a v její články vám dají konkrétní návod, který zvládnete sami aplikovat.

Specializace:

  • Autorská práva a duševní vlastnictví
  • Marketingové právo
  • Právo v e-commerce

Stavíme mosty mezi právem
a realitou vašeho podnikání

Vaše smlouvy budou špičkové
a srozumitelné

Máme praktický přesah a myslíme
na všechny situace

Věci řešíme bez průtahů a
zbytečné omáčky okolo

Předem víte, kolik
a za co platíte

Buďte v obraze. Jednou za měsíc vám pošleme všechno, co potřebujete vědět, abyste se nedostali do maléru.

E-mail není zadán ve správném formátu (např. vasemail@email.com). X