Divoký rok pro kanabinoidy i kratom – co se mění?

  • Datum 31. 8. 2023

Tento rok se všichni prodejci kanabinoidů (THC, HHC), kratomu, nikotinových sáčků a jiných podobných látek pěkně zapotili. V České republice se trh s produkty na hraně otřásá v základech. Na Slovensku byl kratom zařazen mezi návykové látky a u nás se také diskutovalo o zákazu. Po bouřlivých debatách to však nakonec vypadá, že nás čeká jen přísná regulace. Na co všechno se musí prodejci připravit? 

Tento článek jsme věnovali kratomu a kanabinoidům, v dalším se zaměříme na nikotinové sáčky. 

Jak to bylo s prodejem doposud 

V České republice si aktuálně můžete legálně pořídit téměř všechny výše uvedené produkty prakticky bez omezení. Poměrně volný je tedy i prodej těchto látek. 

U takového kratomu ale jako prodejci nesmíte říct, že je určen ke konzumaci, jinak by byl kvůli neprozkoumaným rizikům pro lidské zdraví zakázán. Proto se kratom prodává nejčastěji jako tzv. sběratelský předmět, u kterého prodejci tvrdí, že si ho máte doma vystavit na poličku nebo do herbáře.  

Každý zkušený uživatel ale moc dobře ví, že na poličce není s kratomem taková zábava, a tak ho většina takových uživatelů louhuje, míchá do nápojů nebo i kouří. Účinky kratomu by měly být různé podle dávky, menší množství stimuluje a vyšší zase utlumuje. Ale protože prodejci tvrdí, že je to sběratelský předmět, logicky nesmí být na obalu ani jinde na webu prodejce uvedena pravidla třeba pro bezpečné dávkování. A když to přeženete, pak už to taková „zábava“ být nemusí. 

O této praxi úřady samozřejmě moc dobře ví, a proto chtěly kratom zakázat. Kvůli zařazení mezi sběratelský předmět si ho totiž mohou koupit i děti na internetu nebo z automatů. Cestou zákazu se v nedávné době vydalo například Slovensko, kde je kratom zařazen mezi tvrdé drogy.  

Trpělivost nedávno došla i Krajskému soudu v Plzni, který prodej konopí jako sběratelského předmětu označil za maskování skutečného způsobu používání a zástěrku, jak obejít zákon, který chrání děti před prodejem výrobků ke kouření. Více jsme psali na LinkedInu. 

Nakonec to však vypadá, že budou látky typu kratom pouze přísně regulované. Což je asi nejlepší možná cesta vedoucí ke kontrole kvality těchto látek, zamezení černého trhu a odstranění nebo úpravě „kratomatů“ dostupných dětem. Vláda už odsouhlasila poslanecký návrh zákona, který nastaví nová pravidla pro prodej, označování či zdanění látek jako kratom, a samozřejmě i přísné podmínky pro reklamu a ochranu dětí. Celý legislativní proces pro vás budeme sledovat.  

Chcete být v obraze ohledně dalších změn? Přihlaste se k našemu newsletteru.

E-mail není zadán ve správném formátu (např. vasemail@email.com). X

Nové dělení látek 

Po dlouhých debatách se připravil návrh novely o psychomodulačních látkách. Že jste tento název ještě neslyšeli? Jde o nový výraz vymyšlený speciálně pro tuto právní úpravu. Ta s sebou přináší i poměrně revoluční rozdělení látek, které svými vlastnostmi mají blízko k tradičním drogám, ale nejsou tak nebezpečné: 

  1. Psychomodulační látky
  2. Nové psychoaktivní látky 

Podle návrhu bude typickou psychomodulační látkou právě kratom nebo konopí s nízkým obsahem THC a další podobné substance. Tyto produkty bude možné prodávat, ale s velmi přísnými pravidly. Návrh nicméně obsahuje jednu výjimku. Ta říká, že nebude omezeno nakládání s rostlinami technického konopí a s technickým konopím a s látkou konopí extrakt a tinktura, která obsahuje nejvýše 1 % látek ze skupiny THC, a to k účelům průmyslovým, potravinářským, kosmetickým, technickým nebo zahradnickým. O technickém konopí a jeho účelech jsme již psali. 

Existovat bude i skupina nových psychoaktivních látek, které jsou nebezpečnější a jsou u nich větší zdravotní rizika, patřit by sem mělo HHC. Tyto produkty nebude možné prodávat, bude se s nimi pracovat jen ve výzkumu.  

Abychom to měli kompletní, poslední skupinou, která už nějakou dobu existuje, je seznam návykových látek. Tam patří třeba heroin nebo kokain. 

Kdo určí, kam jaká látka patří? 

O tom, zda bude látka zařazena mezi psychomodulační látky, nové psychoaktivní látky nebo návykové látky, rozhodne vláda. Zařadí pak konkrétní látku do seznamu nařízení, který se dá změnit rychleji než třeba zákon.  

Například už dnes existuje nařízení vlády o seznamech návykových látek, podobně to bude fungovat i s psychomodulačními a novými psychoaktivními látkami.  

Jaká omezení prodejce čekají? 

Pojďme se nyní podívat na to, jaká pravidla budou platit pro prodejce psychomodulačních látek, tedy typicky kratomu. Kromě spousty nových administrativních povinností a poměrně vysokého poplatku to je i mnoho zákazů ve vztahu k prodeji i marketingu. Za porušení hrozí pokuty a za některé vážnější formy prohřešků i trest odnětí svobody či zákaz činnosti.  

Administrativní kolečko a poplatek 

Každý prodejce (povinně OSVČ nebo firma) se bude muset registrovat do speciálního veřejného rejstříku, vyplnit spoustu dokumentů a zaplatit poplatek 100 000 Kč. Platí to pro kamenné prodejny i e‑shopy. Kromě toho bude potřeba s každým produktem projít laboratorními testy a získat osvědčení kvůli koncentraci aktivních látek.  

Balení a označování 

Nově budou existovat přísná pravidla pro balení produktů a jejich označování. Kromě povinných textů jako „Psychomodulační látka“ a sdělení přesného obsahu a množství aktivních látek bude potřeba na produkt uvést i zdravotní varování. Podobně to mají dnes např. cigarety.  

Balení látek nebude moci připomínat potravinu, kosmetiku nebo hračku. Balíčky se nebudou moci posílat formou obyčejných zásilek ani do poštovních schránek. 

Specializované prodejny 

Psychomodulační látky se budou moci prodávat jen ve specializovaných prodejnách a nebudou do nich smět vstupovat mladší 18 let. Všechny prodejny budou muset být označeny sdělením, že tam mladší 18 let nesmí. Zakázané budou logicky i automaty. Prodejny se nebudou moci vyskytovat ve zdravotnickém či školním zařízení, v potravinářském podniku nebo na letištích. 

Oddělená nabídka  

Pokud bude mít prodejce v nabídce více druhů psychomodulačních látek, bude je od sebe muset výrazně rozdělit – v kamenné prodejně to bude oddělení částí obchodu a na e‑shopu různé samostatné kategorie.  

Pravidla pro e‑shopy 

E-shopaři budou muset ověřovat věk zákazníků a zajistit, aby nikomu pod 18 let nebyla prodána ani předána psychomodulační látka. Kromě již výše zmíněných podmínek pro oddělení druhů psychomodulačních látek či uzavření e‑shopu mladším 18 let nesmí e‑shopaři použít osobní údaje zákazníků (spotřebitelů) na nic jiného než pro doručení zboží. A poslední bolavý zákaz – návrh zákona zcela vylučuje přeshraniční prodej.  

Dárky a vzorky 

Seznam povinností a zákazů v tomto článku není kompletní, ale ještě vypíchneme jednu věc. Zakazuje se poskytovat vzorky nebo dárky v podobě psychomodulačních látek. Nebudete tak moci vyrazit do ulic nebo na event rozdávat vzorečky k vyzkoušení.  

Velká omezení v marketingu a na eventech 

Aby toho nebylo málo, mnoho zákazů a omezení přináší návrh zákona i pro reklamu na psychomodulační látky typu kratom.  

Reklama zmizí z veřejného prostoru 

Velkou ránu přináší zákaz jakékoliv reklamy v tištěných i online médiích, v rádiu i rozhlase, na sociálních sítích, v letácích či billboardech. Zkrátka všude.  

Dovolený nebude ani sponzoring akcí či známých osobností, což znamená i úplný zákaz influencer marketingu.  

Od kdy změny budou platit? 

V tomto týdnu vláda odsouhlasila poslanecký návrh, který nyní poputuje do Poslanecké sněmovny, kde se pár měsíců pozdrží. Pokud vše půjde hladce, mohla by nová pravidla začít platit už od ledna 2024.  

Jakmile změny přijdou, budou muset prodejci projít registrací, nechat své produkty otestovat a pečlivě je podle pravidel zabalit a distribuovat. Protože se změna dotkne i organizace e‑shopů a kamenných prodejen, doporučujeme vývoj legislativy sledovat a včas se připravit.  

Rádi byste se o nové regulaci poradili nebo si nechali zkontrolovat své procesy a obaly, že máte vše v pořádku? Jakmile to bude aktuální, ozvěte se našim expertům na zdravotnické a potravinářské právo na napistenam@elegal.cz nebo na tel. 255 785 595.  

Štítky

Autor článku

Andrea nejčastěji píše o právních úskalích ve světě marketingu a e‑commerce. Díky svým zkušenostem z obou těchto oblastí má praktický přesah a v její články vám dají konkrétní návod, který zvládnete sami aplikovat.

Specializace:

  • Autorská práva a duševní vlastnictví
  • Marketingové právo
  • Právo v e-commerce
  • Zdravotnické a potravinové právo

Stavíme mosty mezi právem
a realitou vašeho podnikání

Vaše smlouvy budou špičkové
a srozumitelné

Máme praktický přesah a myslíme
na všechny situace

Věci řešíme bez průtahů a
zbytečné omáčky okolo

Předem víte, kolik
a za co platíte

Buďte v obraze. Jednou za měsíc vám pošleme všechno, co potřebujete vědět, abyste se nedostali do maléru.

E-mail není zadán ve správném formátu (např. vasemail@email.com). X