IP SCAN Enforcement – Využijte nové dotace a chraňte svůj brand, produkty či tvorbu

 • Datum 26. 9. 2023

O možnosti získat grant na IP SCAN – audit duševního vlastnictví – jsme psali minulý rok. Tento původní IP SCAN slouží jako prevence a předběžná analýza duševního vlastnictví. Evropská unie ale nově spustila pilotní program, díky kterému je možné získat grant na poradenství ohledně vymáhání práv duševního vlastnictví – IP SCAN Enforcement.

Tato služba je zatím dostupná pouze v České republice a ve Slovinsku a poskytovat ji mohou pouze akreditované osoby a je velké štěstí, že naše advokátka Karolína Kropíková je jednou z nich. A víte, co je ještě lepší? Grant vám pokryje 90 % nákladů na tuto službu.

Pro koho je primárně služba určená?

Službu Vám doporučujeme, pokud:

 • máte podezření, že někdo porušuje nebo v budoucnu může porušovat vaše duševní vlastnictví (ať už se jedná např. o vyzrazení obchodního tajemství, kopírování vašeho zboží nebo třeba webových stránek);
 • se vám ozvala konkurence (nebo jejich právní zástupce), že porušujete jejich duševní vlastnictví;
 • přihlašujete ochrannou známku a někdo podal proti zápisu námitku;
 • máte registrovanou ochrannou známku a někdo jiný podal návrh na prohlášení neplatnosti;
 • vykopli jste nový projekt a máte obavu z porušení práv duševního vlastnictví (třeba pokud máte inovativní výrobek a chystáte se ho konečně uvést na trh);
 • vyvíjíte nový produkt a nejste si jistí, jestli nebudete porušovat práva někoho jiného;

Pokud si nejste jistí, že je služba právě pro vás, určitě se nám ozvěte a společně se na to podíváme. Ve zkratce je ale IP SCAN Enforcement vhodný pro každého, kdo má obavu, že jsou jeho práva z duševního vlastnictví více či méně v ohrožení anebo kdo byl z porušování něčích práv osočen.

Jak to celé funguje?

Nejprve požádáme o grant na IP SCAN Enforcement. Až budeme mít v ruce rozhodnutí o udělení grantu a Úřad nás přidělí k provedení služby, zašleme vám sebehodnotící dotazník, který nám vyplníte před naší online nebo offline schůzkou. Během schůzky se vás doptáme na vše potřebné a probereme vše důležité do detailu.

Následně se pak vrhneme na analýzu celé situace a vyhotovíme závěrečnou zprávu, ve kterém shrneme:

 • vaše existující duševní vlastnictví (autorská práva, ochranné známky, patenty, domény, know-how atd.) a strategii v jeho ochraně;
 • kontext vašeho případu;
 • stávající a potenciální rizika vašeho případu;
 • doporučení týkající se dalších kroků, nástrojů a případně i odhad nákladů (jak reagovat, co je nejlepší udělat a kolik za to případně zaplatíte).

Všechny informace, které nám poskytnete, jsou u nás v bezpečí. Po vyhotovení závěrečné zprávy si s vámi rádi sedneme a vše z reportu společně probereme.

Pokud se vám ze všech zmíněných kroků točí hlava kolem (a my se vůbec nedivíme), snad pomůže tato infografika.

Kolik za to všechno zaplatíte?

Díky grantům vás tato služba vyjde jen na 90 EUR. Její cena je totiž pevných 900 EUR, Evropská unie vám ale proplatí zpět 90 % ze zaplacené částky.

Jen pozor, o grant je možné požádat pouze do 8. 12. 2023. Zároveň je ale možné, že se peníze z fondu vyčerpají dříve (protože kdo dřív přijde, ten dřív bere), proto vám doporučujeme neotálet. Pokud ale vše bude fungovat, jak má, je velká šance, že příští rok se spustí pokračování.

Pokud jste tento rok již čerpali grant na IP SCAN – audit duševního vlastnictví, tuto novou službu budete moci využít až v následujícím roce.

Se službou IP SCAN Enforcement nebo třeba registrací ochranné známky či průmyslového vzoru Vám samozřejmě rádi pomůžeme. Určitě se nám ozvěte.


Štítky

Autor článku

Radka studuje na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Dosud si vyzkoušela práci jak v advokátních kancelářích, na právním oddělení velkého korporátu, tak se účastnila krátkých stáží např. na Magistrátu hlavního města Prahy, nebo na soudě. Nejvíce času Radka věnuje právu duševního vlastnictví a pracovnímu právu, často se ale dostane i k jiným právním odvětvím jako je např. právo závazkové.

Specializace:

 • Smlouvy a dokumenty

Stavíme mosty mezi právem
a realitou vašeho podnikání

Vaše smlouvy budou špičkové
a srozumitelné

Máme praktický přesah a myslíme
na všechny situace

Věci řešíme bez průtahů a
zbytečné omáčky okolo

Předem víte, kolik
a za co platíte

Buďte v obraze. Jednou za měsíc vám pošleme všechno, co potřebujete vědět, abyste se nedostali do maléru.

E-mail není zadán ve správném formátu (např. vasemail@email.com). X