1. Buďte v obraze
Aktuální krize s sebou přináší každý den nová opatření a legislativní změny, na které je potřeba pružně reagovat a využít správně nabízenou podporu. Sledujte proto aktuální zpravodajství, oficiální zdroje a náš blog, Linkedin nebo Twitter.
2. Prostudujte všechny platné smlouvy
Pátrejte po ustanoveních o vyšší moci, odpovědnosti za škodu, smluvních pokutách. Zjistěte, co pro vás aktuální situace znamená – jestli můžete smlouvu dodržet, jaká hrozí rizika, které smlouvy je potřeba upravit dodatkem, které vypovědět a které zanikly ze zákona?
Pokud si s právničinou nebudete rozumět, jsme tu samozřejmě pro vás.
3. Komunikujte a jednejte
Vyvolejte se svými obchodními partnery jednání o úpravě vašich dosavadních dohod, forem spolupráce či splácení faktur. Pokud své obchodní závazky nezvládáte plnit, včas o tom druhou stranu informujte. Předcházejte vzniku dalších škod.
4. Zajistěte cashflow
Sledujte finanční stav vaší firmy a předvídejte další vývoj. Využijte všech možností, jak firmě zajistit cashflow – od bezúročných úvěrů, přes odklady odvodů a daní, až po další státní podporu.
5. Myslete na zaměstnance
Pokud víte, že pro ně nebudete mít práci, nařiďte zaměstnancům dovolenou, upravte mzdové výměry nebo se s nimi domluvte na převedení na jinou práci nebo snížení úvazků. Pokud to nestačí, použijte tzv. částečnou nezaměstnanost, kdy zaměstnance necháte doma za sníženou mzdu. Máte-li tým na home office, nezapomeňte, že musí mít právní rámec, hlavně co se týče BOZP nebo ochrany údajů.
6. Hlídejte si pohledávky a dluhy
Monitorujte kondici svých obchodních partnerů, snažte se zajistit všechny pohledávky alespoň písemným uznáním dluhu, aktivně komunikovat s dlužníky. Hlídejte insolvenční řízení a lhůty pro přihlášení pohledávek. Naopak s věřiteli se domluvte na splácení dluhů ve splátkách nebo odložení splatnosti.
7. Předejděte úpadku
Už dva věřitelé po splatnosti mohou být problém. Mějte neustále přehled o aktivech a pasivech vaší společnosti, počtu věřitelů, a pokud hrozí problém, včas svolejte valnou hromadu, popř. podejte sami včas insolvenční návrh.
8. Nové smlouvy uzavírejte obezřetně
Myslete v nich na situace, které jste ve stávajících smlouvách neměli dobře pokryté a teď vám komplikují život – např. plnění v době zásahu vyšší moci nebo možnost předčasného ukončení smluv. Předvídejte, že plnění se může za aktuální situace zpozdit nebo prodražit.
9. Evidujte
Kdyby došlo na lámání chleba, musíte být schopni prokázat, že jste jednali pečlivě. Dokumentujte si proto všechny kroky, ukládejte ekonomické výkazy, pište si poznámky k jednotlivým rozhodnutím. Některé věci se mohou za týden jevit úplně jinak, než když jste o nich rozhodovali.
10. Obraťte se na odborníky
Nemusíte a nemůžete rozumět všemu, měli byste ale jako řádný hospodář vědět, kdy a jaké věci je potřeba řešit s odborníky. Konzultujte s nimi daňové nebo právní otázky, na které už sami nestačíte.
Ke všem právním záležitostem jsme vám samozřejmě k dispozici. Ozvěte se nám na 255 785 595 nebo si jednoduše zarezervujte schůzku online.
Desatero si můžete stáhnout také v pdf jako infografiku.